W sypialni najlepiej sprawdzą się rośliny o walorach nawilżających i oczyszczających powietrze. Takie kwiaty są korzystne dla zdrowia i samopoczucia, pomagają w skutecznej regeneracji. W innych pomieszczeniach można sobie pozwolić na większą różnorodność.
Mulenbekia
Bardzo interesującą rośliną doniczkową jest Mulenbekia. Wyróżnia się ona gęstymi, małymi i owalnymi listkami, które prezentują się uroczo. Roślina ta naturalnie pojawia się na wydmach i w zaroślach wybrzeża Nowej Zelandii i Australii. Mimo, że wydaje się krucha, tak naprawdę jest bardzo wytrzymała i z powodzeniem można ją uprawiać w domu.
Mulenbekia szczególnie interesująco prezentuje się w wiszących doniczkach czy w skrzyniach. Można także sadzić ją na podporach co pozwoli stworzyć malownicze tło dla innych roślin.
Jeśli chodzi o wymagania, roślina jest bardzo łatwa w uprawie. Najlepiej czuje się na jasnych i nasłonecznionych stanowiskach. Zbyt mocne słońce może jednak uszkodzić ich liście. Mulebekie należy regularnie i obwicie podlewać w okresie wiosny i lata, a kiedy zrobi się chłodniej można je podlewać oszczędniej. Więcej o mulenbekii poczytasz tutaj: https://gardeneo.pl/mulenbekia
Eonium
Zobacz też: https://gardeneo.pl/eonium
Kolejną bardzo ciekawą rośliną jest Eonium. Jest to bardzo szybko rosnący sukulent, który charakteryzuje się drzewkowatym przekrojem i drewniejącą łodygą. Jego interesującym elementem są mięsiste rozety oraz lśniące liście na pędach szczytowych.
Eonium to roślina łatwa w uprawie, idealna dla początkujących miłośników roślin. Najlepszym rozwiązaniem jest ułożenie jej na parapecie z południowej strony. Zbyt małe nasłonecznienie może doprowadzić do wyciągania się pędów, co sprawia, że roślina straci swój zwarty pokrój, a liście stracą przebarwienia.
Jeżeli roślina jest uprawiana na balkonie, należy zadbać o to, aby była osłonięta przed deszczem oraz ostrym słońcem. Jesienią koniecznie trzeba ją wnieść do pomieszczenia. Warto zaznaczyć, że pielęgnacja rośliny wymaga utrzymania dość wysokich temperatur. Eonium najlepiej się rozwija w około 20 st. C. Niższe temperatury sprawiają, że liście żółkną, a nawet opadają.
Zwartnica
Zwartnica (https://gardeneo.pl/zwartnica) czyli Hipeastrum posiada grube i dość duże cebule, a także wąskie liście i grube, puste pędy. Na szczycie rośliny pojawiają się duże, dzwonkowate kwiaty, które zwykle wyrastają w zestawieniu od dwóch do sześciu sztuk. Zwykle kwiaty mają barwę białą, czerwoną, różową lub są dwubarwne.
Warto zaznaczyć, że roślina jest silnie trująca, dlatego należy zastanowić się nad jej hodowaniem w domach, w których są małe dzieci. Zwartnica nie jest najłatwiejsza w uprawie i jej pielęgnacja wymaga poświęcenia większej ilości czasu. Przede wszystkim w początkowym okresie wzrostu należy są delikatnie podlewać, w niezbyt dużych ilościach. Po kilku tygodniach z cebulek wyrosną liście, wtedy roślinę należy przenieść do jasnego pomieszczenia i podlewać bardziej regularnie. Przed rozpoczęciem kwitnienia roślinę należy nawozić. W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalne preparaty dla roślin ozdobnych. Po przekwitnięciu znów należy ograniczyć podlewanie.
Aloes tygrysi
Aloes tygrysi to niezwykle interesująca roślina pochodząca z rejonów Afryki Południowej. Jego liście są bardzo ozdobne, mają jasne, poprzeczne paski o kształcie nieregularnym.
Jeżeli chodzi o uprawę, Aloes należy ustawić w nasłonecznionym miejscu. W zimie nie można go narażać na działanie zbyt niskich temperatur. Roślina jest odporna na suszę, bez wody może wytrzymać nawet rok! Jednak dla właściwego wzrostu należy go podlewać mniej więcej raz na dwa tygodnie. Zbyt mała ilość wody może sprawić, że liście będą cienkie, mało mięsiste i pomarszczone. Z czasem mogą także zmienić kolor na ciemniejszy i mniej atrakcyjny. Bardzo ważne jest to, że aloesu nie można zraszać.
Nazwa tej odmiany aloesu pochodzi od charakterystycznych plamek pojawiających się na listkach.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY