„Lekcje bez tabu”. Fundacja SEXEDPL z nowym projektem dla szkół, nauczycieli i rodziców

Fundacja SEXEDPL we współpracy z Konsorcjum Filantropijnym rozpoczyna realizację projektu „Lekcje bez tabu”, którego celem jest dostarczenie nauczycielom i edukatorom bezpłatnych, rzetelnych scenariuszy lekcji dotyczących ciała, emocji i relacji. Projekt powstał z myślą o wypełnieniu luki w systemie edukacji i wyposażeniu młodych ludzi w informacje dostosowane do ich wieku i potrzeb.

Lekcje bez tabu to kompleksowy program, który dostarcza nauczycielom, edukatorom i rodzicom bezpłatne, rzetelne i gotowe do użycia scenariusze lekcji o ciele, emocjach i dojrzewaniu. Nowa strona internetowa uruchomiona przez fundację SEXEDPL to miejsce dla nauczycieli, w którym znajdą oni scenariusze zajęć do prowadzenia lekcji z edukacji zdrowotnej oraz zajęć związanych z edukacją seksualną, mówiła Radiu Kolor Martyna Wyrzykowska, dyrektor zarządzająca fundacji.

Współpraca z Uniwersytetem SWPS

Materiały zostały zweryfikowane przez ekspertów z Uniwersytetu SWPS oraz Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS. Dzięki temu nauczyciele mogą mieć pewność, że wiedza, którą przekazują uczniom, jest zgodna z najnowszymi standardami naukowymi, powiedziała nam Martyna Wyrzykowska.

Scenariusze lekcji to fantastycznie podana, solidna dawka wiedzy, dostosowana do wieku odbiorców. Dla młodzieży to cenny zastrzyk informacji o seksualności, relacjach i szacunku; dla prowadzących – mądrze poukładane treści z dokładnymi opisami zajęć; a dla wielu rodziców – nieoceniona pomoc w edukowaniu swoich dzieci w tak ważnym, a jednocześnie trudnym temacie – podkreśliła Sylwia Salitra, psycholożka,
seksuolożka, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, Klinika
Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS.

Scenariusze i ich autorzy

Scenariusze zawierają propozycje ćwiczeń, pytania do dyskusji i materiały dodatkowe, co pomaga w różnicowaniu metod nauczania oraz realizacji założonych celów edukacyjnych. Materiały są skierowane do uczniów klas IV-VI oraz VII-VIII szkół podstawowych, a także uczniów szkół ponadpodstawowych. Scenariusze mogą być wykorzystywane w ramach obowiązkowych zajęć, dodatkowych lekcji
wychowawczych, a także jako narzędzie do reagowania na bieżące sytuacje w klasach.

Scenariusze zajęć zostały opracowane przez doświadczonych edukatorów: Basię Pietruszczak, Huberta Pajączkowskiego i Tosię Kopyt. To osoby, które pracują na co dzień z dziećmi i młodymi osobami w szkołach jako edukatorzy i nauczyciele. Wspólnie przygotowali scenariusze, które zostały sprawdzone przez ekspertów i ekspertki, z którymi Fundacja SEXEDPL współpracuje przy tworzeniu treści edukacyjnych. To m.in., seksuolożki, ginekolodzy, lekarze innych specjalizacji oraz prawnicy.

Wydaje mi się, że dotychczas brakowało podobnych materiałów w języku polskim. Sam jako edukator często sięgałem po materiały zagraniczne, tłumaczyłem je z języka angielskiego na potrzeby własnych lekcji. Jest wiele bezpłatnych scenariuszy zajęć dla różnych przedmiotów, ale brakuje materiałów do prowadzenia zajęć z zakresu zdrowia seksualnego, budowania relacji, radzenia sobie z trudnościami typowymi dla okresu dojrzewania. Kiedy zaczęliśmy tworzyć ten, projekt pomyślałem: Tak, to jest to! – mówił Huber Pajączkowski.

Strona www.lekcjebeztabu.pl umożliwia kontakt z jej twórcami w razie pytań, uwag i wątpliwości co do scenariuszy lub materiałów, dodała Martyna Wyrzykowska.

Dlaczego „Lekcje bez tabu” są potrzebne?

W Polsce edukacja seksualna w szkołach często ogranicza się do pojedynczych zajęć z wychowania do życia w rodzinie, które nie zawsze odpowiadają na realne potrzeby młodzieży. Brak rzetelnej wiedzy na temat ciała, emocji, zdrowia intymnego czy bezpieczeństwa w sieci sprawia, że młodzi ludzie szukają informacji w internecie, gdzie często trafiają na nieprawdziwe lub szkodliwe treści. To prowadzi do wielu problemów, takich jak niechciane ciąże, choroby przenoszone drogą płciową, cyberprzemoc czy brak umiejętności wyznaczania granic.

To ważne, aby dzieci uczyły się rzetelnych informacji w szkole, ponieważ edukacja seksualna oparta na sprawdzonych źródłach chroni przed niebezpieczeństwami, takimi jak grooming, sexting czy cyberprzemoc. „Lekcje bez tabu” to narzędzie, które pozwoli młodym ludziom lepiej rozumieć siebie i innych, a nauczycielom pomoże w prowadzeniu wartościowych rozmów – podkreśla Anja Rubik, założycielka fundacji SEXEDPL.

Co znajdziemy w „Lekcjach bez tabu”?

Wśród 70 scenariuszy znajdują się różnorodne materiały poruszające tematy
związane m.in. z dojrzewaniem i zachodzącymi w tym okresie zmianami w głowie i w
ciele, z miesiączką i mutacją, zdrowiem intymnym, pierwszymi sympatiami i
towarzyszącymi im emocjami, hejtem, sposobami na rozmawianie o ciele i wiele
więcej.

  1. Dojrzewanie i zmiany w ciele oraz emocjach – jak radzić sobie z burzą hormonów, co się dzieje z ciałem w okresie dojrzewania, jak zrozumieć swoje emocje.
  2. Zdrowie intymne – higiena, miesiączka, mutacja, pierwsze wizyty u ginekologa czy urologa.
  3. Pierwsze sympatie i związane z nimi emocje – jak budować zdrowe relacje, czym jest zakochanie, jak radzić sobie z odrzuceniem.
  4. Hejt, cyberprzemoc i bezpieczeństwo w sieci – jak reagować na przemoc w internecie, jak chronić swoją prywatność, czym jest grooming i sexting.
  5. Rozmowy o ciele, granicach i zgodzie – jak mówić „nie”, jak szanować granice innych, czym jest zgoda w relacjach.

Plany na przyszłość

Projekt „Lekcje bez tabu” to nie tylko scenariusze lekcji. Fundacja SEXEDPL planuje
szereg działań, które mają na celu promocję projektu i wsparcie nauczycieli:

  1. 50 lekcji pokazowych w szkołach – w wybranych szkołach odbędą się lekcje pokazowe, które pokażą, jak efektywnie wykorzystywać scenariusze w praktyce.
  2. Szkolenia dla nauczycieli – Fundacja zorganizuje dodatkowe spotkania z nauczycielami, podczas których przeszkoli ich z prowadzenia zajęć według scenariuszy.
  3. Webinary dla nauczycieli – od marca 2025 roku Fundacja będzie regularnie organizować webinary, podczas których nauczyciele będą mogli zdobywać nowe umiejętności i wymieniać się doświadczeniami.
  4. Kampania online i out-of-home – projekt będzie promowany za pomocą szeroko zakrojonej kampanii, w tym dwóch spotów promocyjnych przygotowanych przez agencję Ancymony. Materiały będzie można zobaczyć między innymi na nośnikach Clear Channel Polska, którzy kolejny raz zdecydowali się na wsparcie działań Fundacji.
  5. Nowe scenariusze – w 2025 roku planowane jest opracowanie kolejnych 30 scenariuszy, w tym materiałów dla klas IV-VI, VII-VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Wizualna strona kampanii

Za kreatywną stronę projektu odpowiada agencja Ancymony. Kampania “Ciało Obce” pokazuje, że dzieci i młodzież wiedzą wiele o świecie, ale bardzo mało o sobie. Szkolna edukacja wciąż nie dostarcza im odpowiednich treści, dlatego Lekcje bez tabu mają na celu wypełnienie tej luki, zapewniając młodym ludziom wartościowe i rzetelne materiały edukacyjne. Ważnym elementem projektu jest jego warstwa wizualna. Autorem sesji zdjęciowej towarzyszącej kampanii jest ceniony fotograf Adrian Obreczarek, który w swoich pracach uchwycił naturalność i autentyczność młodych ludzi w wieku 11-18 lat.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.