„Mamy świadomość, że powinniśmy reagować”. Na Mazowszu powstają punkty wsparcia dla dzieci i dorosłych

fot. Radio Kolor

Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył aż 19 mln zł na uruchomienie 15 ośrodków wsparcia dla dzieci i młodzieży oraz 15 pilotażowych punktów wsparcia dla dorosłych. To odpowiedź samorządu województwa na rosnące problemy psychiczne u dzieci i dorosłych.

Coraz częściej młodych ludzi dotyka depresja i zaburzenia psychiczne. W Polsce rośnie liczba nastolatków korzystających z pomocy psychologicznej, a hospitalizacje psychiatryczne dzieci i młodzieży wzrosły w ostatnich latach o kilkadziesiąt procent.

Skala problemu rośnie – tylko w 2021 roku liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży wzrosła o 77% w porównaniu do roku poprzedniego.

Problem ten dotyczy także dorosłych — doświadczają oni wypalenia, stresu i depresji, które są pogłębiane przez szybkie tempo życia i presję społeczną, mówiła Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

W odpowiedzi na te wszystkie potrzeby samorząd województwa uruchamia 15 ośrodków wsparcia dla dzieci i młodzieży oraz 15 pilotażowych punktów wsparcia dla dorosłych, o czym opowiedzieli Radiu Kolor Anna Brzezińska oraz Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

W samej Warszawie powstaną 3 takie ośrodki. Prowadzić je będą: prowadzić je będą: w Śródmieściu – Fundacja „La Fontaine”, na Wilanowie – Fundacja Zobacz… JESTEM, a na Pradze – Fundacja IDYLLA, która będzie prowadzić również takie miejsce w Radzyminie.

W powiecie wołomińskim będzie jeszcze jedno takie miejsce – w Markach, które prowadzić będzie Fundacja Otwarte Serce. Stowarzyszenie MONAR z kolei kontynuuje działalność w Wyszkowie, Jaktorowie i Ciechanowie, gdzie przez ostatnie trzy lata prowadziło już ośrodki wsparcia dla dzieci i młodzieży w ramach projektu prowadzonego przez MCPS.

Takie miejsca powstają również w Siedlcach (Fundacja (ZA)OPIEKOWANI). Umowy podpisały organizacje z podregionów ciechanowskiego i płockiego, które będą prowadzić te same działania w Bodzanowie, Płocku, Czerwińsku nad Wisłą, Brudzeniu Dużym, RempiniePułtusku.

W każdym z tych ośrodków dzieci będą mogli liczyć na indywidualne poradnictwo psychologiczne, warsztaty rozwojowe oraz brać udział w zajęciach, mówił dyrektor MCPS.

Aby zapewnić wsparcie w atmosferze bezpieczeństwa, młodzi ludzie skorzystają z profesjonalnej pomocy w grupach ok. 15-osobowych, co pozwoli na bardziej indywidualne podejście. W ramach tych programów młodzież będzie miała możliwość uczestniczenia w warsztatach rozwijających asertywność, kształtujących prospołeczne i empatyczne postawy, a także uczących umiejętności zrozumienia siebie i otaczającego świata. Uczestnicy dowiedzą się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach życiowych i jak sięgnąć po pomoc w chwilach kryzysu.

PILOTAŻ – punkty wsparcia dla osób dorosłych

Dzięki prawie 2 mln zł z budżetu województwa powstaną również punkty konsultacyjne dla dorosłych w kryzysie psychicznym w całym województwie będzie pilotażowo 15 takich miejsc.

Osoby zgłaszające się do punktu dostaną wstępną ocenę potrzeb w zakresie zdrowia psychicznego. Otrzymają tam możliwą pomoc, ale przede wszystkim ustalony będzie z nimi wstępny plan wsparcia, a w razie zaistnienia takiej potrzeby – wskazanie możliwości oraz miejsca uzyskania niezbędnego świadczenia z zakresu pomocy społecznej. Punkty będą czynne w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych.

W ramach rocznego pilotażu miejsca powstanie sześć takich miejsc w Warszawie – na dwa na Pradze Południe prowadzone przez Spółdzielnię Socjalną 4Smart, dwa w Ursusie i jeden we Włochach – prowadzone przez Fundację „Dobra Przestrzeń” i na Targówku – prowadzony przez Bródnowskie Stowarzyszenie Przyjaciół i Rodzin Osób z Zaburzeniami Psychicznymi Pomost.

Sokołowie Podlaskim punkt prowadzić będzie Fundacja IDYLLA, w Łomiankach Fundacja „Lubi mi się…”, w Wyszkowie – Stowarzyszenie MONAR, w Grójcu – Fundacja „Terapeuci Dla Rodziny”, w Garwolinie – Fundacja Projekt Walizka, a w Radomiu – Stowarzyszenie „Karuzela”.

W piątkowym podpisaniu umów wzięło udział Stowarzyszenie Aktywny Senior, które otrzymało już 200 tys. zł na prowadzenie tego typu miejsc w PłockuMławie i Płońsku.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.