Wpływy z mandatów za brak opłaty lub niewłaściwe parkowanie wyniosły w poprzednim roku 60 milionów złotych. To nowy rekord dla strefy płatnego parkowania, bo w 2023 wynik ten wyniósł około 46 milionów złotych.
W ubiegłym roku 60 milionów złotych wpłynęło do budżetu miasta z samych mandatów za niewłaściwe parkowanie w strefie płatnego parkowania. To o 14 milionów więcej niż dwa lata temu.
Ale na co tak naprawdę idą te pieniądze? Na to pytanie odpowiadał Radiu Kolor rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski.
Łącznie wystawiono 400 tysięcy mandatów za nieprawidłowe parkowanie, mówił Radiu Kolor Jakub Dybalski.
Co ciekawe rozszerzenie strefy płatnego parkowania nie miało wpływu na ten wynik, ponieważ w 2023 roku wystawiono nieco większą liczbę mandatów niż w ubiegłym roku. Wynik spowodowały wyższe kary za niewłaściwe parkowanie.
Mandaty w całej Polsce
W 2024 roku policjanci w sumie wykonali 16 milionów kontroli i wykryli 2,5 miliona przekroczeń prędkości. Ponad połowa z tych wykroczeń miała miejsce w rejonie przejść dla pieszych. Takie dane przekazało Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Na kolejnych miejscach pod względem liczby przewinień kierowców uplasowały się: niezapinanie pasów bezpieczeństwa (ponad 154 tys. przypadków), nieprawidłowe zatrzymanie lub postój pojazdu (ponad 148 tys.), niesprawności techniczne świateł (ponad 138 tys.) oraz jazda bez włączonych świateł (ponad 95 tys.).
Z kolei 92 tysiące razy mundurowi przyłapali kierowców na jeździe pod wpływem alkoholu (o 5% mniej niż w 2023 roku).