Marsz Niepodległości. Jak zabezpieczona jest policja na 11 listopada?

fot. Facebook; Marsz Niepodległości

11 listopada po raz 15. ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości. Jego najważniejszą kwestią dla uczestników jest jego bezpieczeństwo. Jak na ten dzień szykuje się stołeczna policja?

Już w poniedziałek obchodzić będziemy 11 listopada, podczas którego zarówno warszawiacy, jak i goście z całej Polski uczestniczą w Marszu Niepodległości. Całe wydarzenie zacznie się już o 10:00 pod Pałacem Kultury i Nauki w Pasażu Wisławy Szymborskiej, który na czas wydarzenia zamienia się w Miasteczko Niepodległości. O 14:00 nastąpi otwarcie zgromadzenia, a marsz wyruszy o 14:30 po odśpiewaniu narodowego hymnu tradycyjnie z ronda Dmowskiego przez Aleje Jerozolimskie w stronę Stadionu Narodowego.

Policyjna przezorność

Dla policji ten dzień oznacza intensywny czas pracy i zwiększonej czujności. Historia tych Marszów pokazuje, że w tak dużym tłumie nierzadko trafiają się ludzie agresywni, których nietrudno sprowokować do bójki lub siania destrukcji. Wszyscy pamiętamy zniszczenie wozu TVN w 2011 roku, podpalenie balkonu w 2020 roku, czy tak zwaną bitwę pod Empikiem tego samego roku, kiedy w ruch weszły kostki brukowe.

Jakie zabezpieczenia zastosują w tym roku mundurowi? O tym opowiedział rzecznik stołecznej policji Robert Szumiata.

Policja przypomina wszystkim uczestnikom Marszu, że używanie jakichkolwiek materiałów pirotechnicznych podczas imprezy jest surowo zabronione i grozi za to nawet do pięciu lat więzienia.

Wydarzenie będzie filmowany oraz fotografowany przez służby w celu poznania tożsamości wszystkich, którzy będą odpalać race czy inne nielegalne materiały pirotechniczne. Do zabezpieczenia Marszu do stolicy ściągnięte zostaną służby z całej Polski.

Będziemy robić wszystko, aby ten Marsz przebiegł spokojnie, aby osoby, które w nim uczestniczą, mogły czuć się bezpiecznie — dodał rzecznik.

A co z L4 policjantów?

W sprawie masowego brania L4 przez funkcjonariuszy policja pokłada nadzieje w poczuciu odpowiedzialności swoich pracowników, mówi Robert Szumiata.

Liczymy na to, że mają świadomość zbliżającego się bardzo trudnego okresu — skwitował.

Gdzie NIE parkować?

Marsz Niepodległości dla kierowców oznacza to nie tylko zamknięte drogi i utrudnienia w ruchu drogowym, ale również zmiany w parkowaniu. Robert Szumiata radzi gdzie w dniu Marszu i wieczór przed nie zostawiać swojego samochodu.

Policja apeluje również o czujność podczas jazdy samochodem i unikanie jazdy na pamięć, gdyż w okolicach trasy Marszu ruchem mogą kierować mundurowi.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.