Metropolia warszawska – jak działa?

Metropolia warszawska – jakie korzyści dla mieszkańców?

Komunikacja miejska

Współpraca metropolitalna to „Wspólny bilet” czyli specjalna oferta taryfowa, w ramach której posiadacze wybranych biletów ZTM mogą podróżować pociągami podmiejskimi na terenie Warszawy i 33 okolicznych gmin. Ze „wspólnego biletu” korzysta coraz więcej pasażerów – na przestrzeni ostatnich kilku lat ich liczba wzrosła o 20%. Od 1 września mieszkańcy płacący podatki w gminach korzystają z tańszych biletów na stołeczną komunikację Posiadacze Karty Warszawiaka nie płacą za podróże do 2 strefy.

Ochrona powietrza

Powietrze nie ma granic, dlatego samorządy metropolii działają razem, aby je chronić. Dofinansowują mieszkańcom wymianę pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ciepła oraz montaż urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii (np. pompy ciepła czy układy solarne). Inwestują w nowoczesne parkingi Parkuj i Jedź umożliwiające mieszkańcom pozostawienie samochodów i skorzystanie z nowoczesnej komunikacji miejskiej. Wspierają niskoemisyjność poprzez rozbudowę sieci tras rowerowych, która służy mieszkańcom metropolii w ich codziennych dojazdach do pracy, szkoły, na uczelnię. Mniej samochodów na ulicach miasta to mniej zanieczyszczeń i lepsze funkcjonowanie komunikacji publicznej.

Edukacja

Współpraca metropolitalna to pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej na projekty edukacyjne, w ramach których młodzi mieszkańcy metropolii warszawskiej mogą brać udział w dodatkowych zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych, korzystać z nowoczesnych pomocy dydaktycznych. Istotnym aspektem jest również rozwój doradztwa edukacyjno-zawodowego w szkołach oraz wzmocnienie współpracy szkół z przedsiębiorcami.

Opieka nad dziećmi do lat 3

Współpraca metropolitalna to systematyczne zwiększanie liczby miejsc w żłobkach dla najmłodszych mieszkańców metropolii. Dzięki finansowanej z funduszy unijnych rozbudowie infrastruktury przeznaczonej dla najmłodszych jeszcze więcej rodziców może skorzystać z tej formy opieki nad dzieckiem i spokojnie wrócić do pracy.

E-usługi publiczne

Współpraca metropolitalna to projekty partnerskie budujące nowoczesne e-usługi publiczne finansowane funduszy europejskich. W niedalekiej przyszłości każdy mieszkaniec lub turysta odwiedzający metropolię będzie mógł przy pomocy technologii mobilnych łatwiej korzystać z komunikacji miejskiej, oferty instytucji kulturalnych, usług administracji publicznej. Osoby starsze będą mogły skorzystać z nowoczesnego systemu wsparcia usług opiekuńczych.

Inwestycje Warszawy i sąsiadujących gmin realizowane są ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych o wartości ponad 167 mln euro. Fundusze te umożliwiają ścisłą współpracę Warszawy i gmin metropolii.

 

Więcej informacji na www.omw.um.warszawa.pl

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.