Miał zostać aresztowany, a został sprzedany. Obraz Malczewskiego wylicytowany pomimo zarzutów

fot. Radio Kolor

8 grudnia „Rzeczywistość” Malczewskiego została sprzedana warunkowo na aukcji w domu aukcyjnym DESA Unicum. Jednakże zaledwie kilka dni temu to, czy ta licytacja się odbędzie, stało pod znakiem zapytania. Wszystko przez podejrzenia ministerstwa kultury, które obawiało się, że obraz pochodzi z nielegalnego źródła. Po decyzji Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście obraz miał być zabrany z domu aukcyjnego i przewieziony do Muzeum Narodowego, gdzie miał zostać zabezpieczony na czas postępowania. Ostatecznie „aresztowanie” dzieła nie powiodło się przez niedopełnienie formalności ze strony muzeum. 

Później Prokuratura Okręgowa uchyliła decyzję Prokuratury Rejonowej, dzięki czemu obraz mógł pozostać w DESIE na czas postępowania. Pomimo że śledztwo nadal trwa, dom aukcyjny zdecydował się go sprzedać za niebagatelną sumę, ale transakcja dojdzie do skutku tylko pod pewnymi warunkami. 

Podobne doświadczenia mieliśmy już w przeszłości, my wówczas przeprowadzamy licytację warunkową. Oznacza to, że my nie dokonujemy faktycznej sprzedaży na aukcji, tylko sprzedajemy daną rzecz warunkowo. Oznacza to, że licytacja jest przeprowadzona w sposób tradycyjny, osoba, którą ją wygra nabywa prawo i obowiązek do zakupienia tego dzieła sztuki, ale dopiero w momencie wyczyszczenia go ze wszystkich zarzutów. Do tego czasu jest to tylko opcja — powiedział Radiu Kolor Juliusz Windorbski prezes DESA Unicum, jeszcze przed aukcją.

Dom aukcyjny popiera swoją opinię na temat legalności pochodzenia obrazu szerokimi badaniami i jest pewien, że transakcja nie jest zagrożona. 

Jako dom aukcyjny odrobiliśmy swoją lekcję i naprawdę przeprowadziliśmy szerokie badania, jeśli chodzi o stan prawny tego obrazu i jego historię. W związku z tym jesteśmy przekonani, że zostanie on oczyszczony z zarzutów, które uznajemy trochę za absurdalne, bo to jest tylko jakieś niczym niepotwierdzone podejrzenie — podkreśla prezes domu aukcyjnego.

Sprzedano także obraz Wyspiańskiego

Na wczorajszej aukcji wystawiono także obraz „Dziewczynka oparta o stół, portret Wandy Nowakównej” Stanisława Wyspiańskiego z 1902 roku. Zakupiło go Muzeum Narodowe, korzystając z prawa pierwokupu. Obraz został wylicytowany za 3 mln 700 tys. zł.

To jest obraz z kolekcji Juliana Nowaka, który w zgodnej ocenie kuratorów Muzeum Narodowego w Warszawie jest najwyższej klasy portretem dziecięcym Wyspiańskiego — powiedział Gaweł.

Nie jest tajemnicą, że Wyspiańskim zajmuję się od lat. Kiedy zobaczyłem ten obraz, serce zabiło mi mocniej, bo tej klasy portretu dziecięcego Muzeum Narodowe nie posiada, więc dla nas jest to wyjątkowa okazja i jesteśmy bardzo szczęśliwi, że trafi do kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie — dodał. 

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.