Wydarzyło się coś ważnego?

Miasto szuka nowego dyrektora Teatru Dramatycznego

Po odejściu w kontrowersyjnej atmosferze Moniki Strzępki ze stanowiska dyrektorki Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka, miasto poszukuje jej następcy/następczyni. Zgłoszenia kandydatur można składać do 8 kwietnia. 

Miasto Stołeczne Warszawa, po kontrowersyjnym rozstaniu z Moniką Strzępką, chce postawić Teatr Dramatyczny na nogi i poszukuje nowego dyrektora/dyrektorki na nadchodzące pięć sezonów artystycznych. Wśród wymagań Ratusza znajdziemy: wykształcenie wyższe, minimum 5-letnie doświadczenie przy tworzeniu projektów teatralnych, pracy w instytucji kultury lub organizacji pozarządowej w obszarze kultury, a także minimum 5-letnie doświadczenie w zarządzaniu zespołem.

Osoby zainteresowane posadą muszą przygotować 5-letni program realizacji zadań i rozwoju Teatru, w tym uwzględniając działania edukacyjne, angażowanie nowych grup wiekowych i dalszy rozwój teatru jako instytucji społecznie odpowiedzialnej z aktywną i świadomą publicznością. Oprócz tego kandydat/kandydatka musi przedstawić plan naprawczy, który ma zapewnić placówce przyjazne i bezpieczne miejsce pracy, aby nie powtórzyła się sytuacja z ostatnich miesięcy.

Co wydarzyło się w Teatrze Dramatycznym?

Monika Strzępka objęła stanowisko dyrektorki Teatru Dramatycznego wiosną 2022 roku po wygraniu konkursu. Jednakże jej kadencja była naznaczona konfliktem wewnątrz zespołu teatralnego. Część aktorów otwarcie krytykowała metody zarządzania instytucją, a do urzędu miasta wpłynęły skargi w tej sprawie. Wzmożone napięcie spotęgowało odwołanie przedstawienia “Heksy” w reżyserii Strzępki, opartego na książce Agnieszki Szpili, co jeszcze bardziej zaostrzyło sytuację. Z tego powodu Monika Strzępka złożyła rezygnację z funkcji dyrektorki Teatru Dramatycznego z końcem grudnia 2023 roku, a od tego czasu obowiązki dyrektora teatru tymczasowo przejął Mariusz Guglas, dotychczasowy wicedyrektor.

Historia Teatru Dramatycznego

Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka powstał w 1949 r., od 1955 r. jego siedzibą jest Pałac Kultury i Nauki. Od tamtego czasu zrealizowano w nim wiele ważnych przedstawień, w których grał szereg znakomitych aktorów i aktorek. Podczas sprawowania funkcji dyrektora przez Gustawa Holoubka, instytucja zyskała status głównego ośrodka teatralnego w Warszawie oraz jednego z najważniejszych w Polsce. Od 2023 roku Gustaw Holoubek jest oficjalnym patronem instytucji.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.