W tym roku obchodzimy 80. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Warszawy. Z tej okazji w Zamku Królewskim odbyła się międzynarodowa konferencja podczas której podkreślano, jak duże i wymagające było to przedsięwzięcie.
Po II wojnie światowej Warszawa była jednym z najbardziej zniszczonych miast w Europie. Najbardziej zrujnowana była północno-zachodnia część Śródmieścia – dawne getto. Na całym Śródmieściu zalegało nawet 20 mln m³ gruzu.
Z niemal tysiąca zabytków całkowicie zniszczono 782, a 141 poważnie uszkodzono. Zrujnowano też infrastrukturę – dworce zostały wysadzone, tory i ulice przykrywały sterty gruzu.
Odbudowa miasta była heroiczną wizją
Na jakiej podstawie odbudowano Warszawę? Plany przygotowane przez urbanistów jeszcze przed zniszczeniem, w latach 30. stały się podstawą myślenia o powojennej Warszawie. Nowoczesne rozwiązania, które wprowadzono podczas odbudowy wtedy jeszcze wydawały się zbyt odważne.
Brutalna historia Warszawy i zaangażowanie ogromnej liczby osób w jej odbudowę, wyróżnia naszą stolicę na tle innych, europejskich miast. Jak mówił na miejscu Stołeczny Konserwator Zabytków Michał Krasucki, odbudowa miasta była procesem, który połączył nawet tych, którzy na co dzień się ze sobą nie zgadzali.
Na konferencja rozmawiano także o odbudowie innych zniszczonych wówczas europejskich miast takich jak: Rotterdam, Berlin czy Charków.
Warszawa zielenią stoi
Podczas odbudowy zadbano także o zazielenienie miasta. Dzięki temu, przyrody w stolicy jest znacznie więcej niż przed wojną. Jak informuje Grzegorz Piątek z Urzędu Miasta, Warszawa jest jedną z najbardziej zielonych europejskich stolic.
Dane z 2022 roku pokazują, że ponad 40 procent przestrzeni miasta to tereny zielone: głównie place i parki w obrębie samego miasta. Najbogatsze w tereny zieleni są dzielnice: Śródmieście, Żoliborz, Mokotów, Targówek i Bielany.