Wydarzyło się coś ważnego?

Mieszkańcy osiedla obawiają się wyprowadzki – co planuje miasto?

Fot. Adrian Grycuk/Wikipedia

Studenci oraz stali mieszkańcy osiedla obawiają się, że będą zmuszeni do opuszczenia swoich mieszkań. Na razie podpisują oni umowy najmu z miastem na trzy miesiące, które potem mają być przedłużone o rok. Radny Koalicji Obywatelskiej, Paweł Lech, uspokaja jednak, że nie ma powodów do obaw.

Miasto przejęło osiedle od Skarbu Państwa i planuje jego remont. Wiele budynków jest w fatalnym stanie technicznym, co wymaga pilnej wymiany instalacji elektrycznych i kanalizacyjnych. Ratusz zapowiedział, że na czas prac mieszkańcy będą musieli zostać przeniesieni. Prace remontowe mają rozpocząć się w połowie 2025 roku.

Zaniedbane osiedle i decyzja APS

Osiedle było przez lata zaniedbywane, co tylko pogłębiło potrzebę jego renowacji. Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawiła ten teren, pod koniec zeszłego roku ogłosiła rezygnację z dalszego zajmowania osiedla. To przyspieszyło decyzję miasta o przejęciu i planowaniu remontów.

Warszawa planuje kompleksowy remont zaniedbanego osiedla, co wiąże się z tymczasowym przeniesieniem mieszkańców. Choć niepokój wśród nich jest zrozumiały, władze miejskie, na czele z radnym Pawłem Lechem, zapewniają, że wszyscy będą mieli zapewnione alternatywne lokum na czas prac. Remonty mają ruszyć w połowie 2025 roku, a osiedle zyska nową jakość, na czym skorzystają wszyscy mieszkańcy.

Osiedle Przyjaźń, zlokalizowane na Bemowie, to kompleks budynków mieszkalnych zbudowany w latach 50. XX wieku. Początkowo służyło ono budowniczym Pałacu Kultury i Nauki, a później przekształciło się w miejsce zamieszkania społeczności akademickiej – zarówno studentów, jak i pracowników warszawskich uczelni. Teren do niedawna był własnością Skarbu Państwa, a jego zarządzaniem zajmował się prezydent Warszawy w roli starosty.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.