Mikrocement: Czym jest i gdzie znajduje zastosowanie? 

Jednym z materiałów, który w ostatnim czasie podbija serca osób urządzających domy i mieszkania jest mikrocement. Jest to materiał niezwykle wytrzymały i odporny na czynniki zewnętrzne, a także uszkodzenia. Warto dowiedzieć się, czym jest i gdzie znajduje zastosowanie. 

Czym jest mikrocement? 

Mikrocement to materiał wykończeniowy, który składa się z cementu oraz odpowiedniej ilości polimerów. Charakteryzuje się dużą elastycznością i może być wykorzystywany zarówno na powierzchniach pionowych, czyli ścianach, jak i poziomych, choćby posadzkach. Mikrocement tworzy cienką warstwę o dużej wytrzymałości. Nie stosuje się zwykle grubszej warstwy mikrocementu niż 3 mm, a mimo to powierzchnia wykończona w ten sposób jest bardzo wytrzymała. Na koniec zabezpiecza się ją, tworząc matową lub błyszczącą warstwę. Stosuje się do tego celu lakier poliuretanowy. Mikrocement nazywany jest także betonem dekoracyjnym, mikrobetonem czy betonem cienkowarstwowym. Dzięki jego zastosowaniu można tworzyć surowe aranżacje wnętrz, choćby w stylu industrialnym czy loftowym. Jednak mikrocement może mieć znacznie szersze zastosowanie.      

Jakie jest zastosowanie mikrocementu?  

Mikrocement to materiał, który można stosować zarówno na powierzchniach pionowych, jak i poziomych, które są odpowiednio do tego przygotowane, to znaczy wyrównane, zeszlifowane. Niemniej jednak można go stosować na różnego rodzaju powierzchniach, nie tylko posadzkach betonowych. Można nim wykończyć drewno, płytki ceramiczne, metal, a także kamień. Świetnie sprawdzi się do wykończenia powierzchni blatów w kuchni. Jest to bowiem materiał odporny na uszkodzenia, ale i promieniowanie UV czy wilgoć. Należy pamiętać, że czas schnięcia mikrocementu do uzyskania jego pełnej trwałości może wynosić do 7 dni. Wstępne wiązanie następuje jednak już po 24 godzinach od aplikacji na danej powierzchni. Wbrew pozorom mikrocement może występować w różnych kolorach, nie tylko odcieniach szarości. W zależności od dodanych barwników można go zatem dopasować do wybranej aranżacji wnętrz. Sprawdzi się również w rustykalnej czy prowansalskiej, tworząc ciekawy efekt w połączeniu z drewnianymi meblami. Mikrocement może być dobrym sposobem na wykończenie podłogi, ściany w salonie, ale i wyspy kuchennej czy schodów wewnętrznych. Wykazuje wysoki wskaźnik przewodności cieplnej, zatem sprawdzi się dla tych inwestorów, którzy zdecydowali się na ogrzewanie podłogowe. Co ciekawe, ze względu na jego świetne parametry wytrzymałościowe można go stosować także na zewnątrz, choćby na powierzchni tarasu czy balkonu.           

Jak aplikować mikrocement i jak dbać o taką powierzchnię?  

Wiele osób zastanawia się, jak położyć mikrocement i czy można zrobić to samodzielnie. Otóż praca ta jest niezwykle precyzyjna, a wszystko przez to, że mikrocement dość szybko schnie. Wymaga zatem doświadczenia i wiedzy. Najlepiej tę pracę powierzyć specjalistom. Najpierw konieczne jest przygotowanie podłoża, czyli jego odkurzenie i wyrównanie. Pod mikrocement stosuje się zatem warstwę gruntującą. Po przygotowaniu mieszanki mikrocementu aplikuje się go na całą powierzchnię cienką warstwą nieprzekraczającą 1 mm. Po nałożeniu należy ją wyrównać przed nałożeniem kolejnych warstw. W przypadku zbyt grubej warstwy należy ją zeszlifować, a na koniec zabezpiecza się mikrocement przy zastosowaniu odpowiedniego impregnatu.        

Ten tekst został stworzony we współpracy z mikro-cement.com.pl 

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.