Mistrzostwa Świata w Rowerowej Jeździe na Orientację rozpoczynają się w Warszawie

foto: Team 360

Stolica od dziś (12.08) do niedzieli gościć będzie najlepszych rowerowych orientalistów na świecie. Rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w Rowerowej Jeździe na Orientację (WMTBOC). Na początek zawodnicy będą rywalizować na Bemowie, w kolejnych dniach będą pokonywać trasy w Falenicy i Wesołej.

Zadaniem zawodników jest pokonanie trasy narysowanej na mapie, którą otrzymuje się tuż przed startem. Na mapie w określonej kolejności zaznaczone są punkty kontrolne, przy których potwierdza się swoją obecność w obowiązkowym punkcie trasy za pomocą elektronicznego systemu pomiaru.

Podczas Mistrzostw Świata zawodnicy będą rywalizować w sprincie, konkurencji na dystansie średnim, długim, wyścigu ze startu wspólnego oraz sztafecie. Na liście startowej jest ponad 100 zawodników z kilkunastu krajów świata – od Australii przez Hong Kong do Stanów Zjednoczonych.

Wawer, Wesoła i Bemowo

Mistrzostwa odbędą się w miejskich lasach — w Wesołej, Wawrze i Starej Miłosnej. To są świetne tereny, podkreśla organizator, Igor Błachut.

Dziś zawodnicy zaczynają rywalizację na Bemowie w lasach koło Wojskowej Akademii Technicznej – zaznacza Błachut.

Mapa, kompas i własne umiejętności – to, plus umiejętność szybkiej jazdy rowerem w terenie, jest kluczem do osiągania sukcesów w tej dyscyplinie sportu. Zawodnicy nie korzystają z urządzeń GPS. By dotrzeć do punktów kontrolnych.

Polacy z medalami?

Polskie medalowe szanse to przede wszystkim Anna Kamińska, która trzykrotnie zdobywała medale na mistrzostwach świata. Kamińska ma też największe doświadczenie, bo peak jej formy przypadał na początek drugiej dekady XX wieku.

Być może o niespodziankę pokusi się młody i bardzo perspektywiczny Bartosz Niebielski. Zawodnik Falenicy Warszawa ma na koncie podia MŚ w kategoriach juniorskich. Zwyciężył też w światowym czempionacie w kategorii do lat 23.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.