16 stycznia Komisja Polityki Przestrzennej i Ochrony Środowiska Rady Dzielnicy Wola pozytywnie zaopiniowała przyjęcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Muranowa – część zachodnia. Uchwalenie dokumentu pozwoli ostatecznie uporządkować zabudowę wolskiej części Muranowa.
To plan bardzo wyczekiwany przez mieszkańców Muranowa i całej dzielnicy – mówiła Edyta Chrzanowska, przewodnicząca Komisji Polityki Przestrzennej i Ochrony Środowiska Rady Dzielnicy Wola.
Muranów – część zachodnia, która znajduje się na terenie Dzielnicy Wola to obszar w rejonie ul. Jana Pawła II, al. Solidarności oraz ulic Okopowej i Stawki. Zajmuje powierzchnię ok. 73 ha. Struktura zabudowy tej części Woli to przede wszystkim zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna wraz z towarzyszącymi usługami. Znajdują się tu także nieliczne pozostałości zabudowy mieszkaniowej jeszcze z okresu przedwojennego.
Mieszkańcy bardzo aktywnie brali udział w jego tworzeniu, zgłaszając aż 93 uwagi dotyczące głównie lokalizacji miejsc parkingowych, terenów zielonych oraz zagospodarowania przestrzeni w pobliżu kościoła świętego Augustyna.
– mówi Aleksandra Kozłowska, radna Dzielnicy Wola z Muranowa.
Co ważne, w grudniu 2023 roku Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków historyczny układ urbanistyczny i zespół budowlany Osiedla Muranów Południowy. To teren na południe od ul. Dzielnej, który w latach 1949-1953 został zrealizowany wg koncepcji architekta Bohdana Lacherta i nawiązuje do pomysłu „miasta-ogrodu”.
To już ostatnia prosta przed uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla zachodniej części Muranowa. Najprawdopodobniej w lutym dokument trafi pod obrady Rady Warszawy.
Jeszcze w tym roku po uchwaleniu planu zagospodarowania dla Muranowa, dzielnica zajmie się m.in. wyczekiwaną rewitalizacją skweru im. Bohdana Lacherta.