Dziś samorząd Mazowsza oraz dyrekcja muzeum podpisały umowę, na mocy której instytucja stała się właścicielem całej nieruchomości, gdzie ma powstać jego siedziba. Dokument ten jest finalizacją porozumienia z kwietnia 2020 roku, wówczas nie mogło dojść jeszcze do sprzedaży działki z powodu roszczenia byłych właścicieli.
Po wyjaśnieniu kwestii własnościowych odsprzedajemy dziś Muzeum Getta Warszawskiego ostatnią część nieruchomości, która stanie się jego siedzibą. Budynki przy ul. Siennej 60 i Śliskiej 51 będą mogły służyć cennej działalności Muzeum Getta Warszawskiego — mówił marszałek Struzik.
Dyrekcja powstającego Muzeum Getta Warszawskiego zaznacza, że to miejsce, w którym powstanie jego siedziba jest nierozerwalnie związane z historią warszawskiego getta. Wkrótce ma ruszyć przetarg na rewitalizacje tego terenu. Zakończenie prac jest planowane na 2023 rok.
Zabytkowy kompleks dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów jest jednym z nielicznych świadków losów Warszawy oraz jednej trzeciej jej obywateli, warszawskich Żydów — mówił dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski.