W tym roku miała miejsce już 20. edycja tej niezwykle prestiżowej nagrody w dziedzinie dziedzictwa kulturowego. Organizatorzy nominowali do niej 30 różnych projektów z 18 krajów europejskich. Jednym z nich był TISZ, czyli Festiwal Żydowskiego Jedzenia, powołany do życia przez Muzeum POLIN. Projekt ten ostatecznie zdołał zwyciężyć w kategorii „edukacja, szkolenie, zwiększanie świadomości”.
Uroczystość wręczenia nagród już we wrześniu
Nagrody European Heritage Awards zostaną wręczone 26 września 2022 roku w odnowionej Operze Narodowej w Pradze. Za organizację tego wydarzenia odpowiada Komisarz UE ds. Innowacji, Badań, Kultury, Edukacji i Młodzieży – Mariya Gabriel oraz prezydent wykonawczy Europa Nostra – prof. dr Hermann Parzinger.
Rok 2022 jest dla nas wyjątkowy, bowiem świętujemy w nim 20. rocznicę istnienia Europejskiej Nagrody Dziedzictwa Kulturowego (ang. EU Prize for Cultural Heritage), najwyższego wyróżnienia na polu europejskiego dziedzictwa – powiedziała Mariya Gabriel.
TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia
TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia to przede wszystkim celebracja żydowskiej kultury przez polskich Żydów, ale również pretekst do rozmowy o historii i walce ze stereotypami przy dobrym posiłku. Wydarzenie to pierwszy raz zostało zorganizowane w 2018 roku. Sama nazwa TISZ nawiązuje do słowa z języka jidysz i oznacza radosny czas spędzony przy wspólnym stole. W każdej z edycji tego wydarzenia uczestnicy mogą liczyć na warsztaty kulinarne, degustacje potraw i głębsze poznanie żydowskiej kultury.
TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia podkreśla ogromne znaczenie niematerialnego dziedzictwa kulturowego, jakim jest jedzenie i jego zdolność do budowania mostów oraz ukazywania naszych wspólnych tradycji i zwyczajów. Jedzenie stanowi prawdziwie „demokratyczny” temat, w którym każdy może zabrać głos. Jako takie, może stać się istotnym nośnikiem szerszych dyskusji o kulturze, dziedzictwie i historii wspólnoty ludzi, rozproszonych po całej Europie. TISZ Festiwal ma ogromne znaczenie dla ludzi w całej Europie i stanowi ważny przykład dla innych społeczności o podobnej historii – podkreśliło Jury Nagrody