Muzeum powstania Warszawskiego. Podsumowanie roku 2024

fot. Muzeum Powstania Warszawskiego

Rok 2024 dla Muzeum Powstania Warszawskiego był pełen wydarzeń, emocji i spotkań z i dla Powstańców Warszawskich.

W 2024 roku ponad 700 000 osób odwiedziło Muzeum Powstania Warszawskiego i jego oddziały (Fotoplastikon Warszawski i Cele Bezpieki) oraz wzięło udział w organizowanych przez nas wydarzeniach.

Muzeum odwiedzali również politycy i oficjele przebywający z wizytą w Warszawie. W 2024 roku gościli tam m.in. Roberta Metsola – Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego czy Horst Kohler – były prezydent Niemiec.

A także: Daiga Mierina – Marszałek Sejmu Łotewskiego, Melanie Joly – Minister Spraw Zagranicznych Kanady, Josue Pesqueira – kapitan Legii Warszawa, Richard Marles – wicepremier Australii, Peter Pellegrini – Prezydent Słowacji, Albin Kurti – premier Kosowa, Andreas Norlen – przewodniczący Riksdagu Szwecji, Michael Kretschmer – premier Saksonii.

Edukacja

1052 zorganizowanych lekcji muzealnych dla 24 595 uczniów z całej Polski oraz

· 7 szkoleń dla nauczycieli online dla 822 uczestników

· 8 warsztatów okolicznościowych dla rodzin z dziećmi dla 320 uczestników

· 6 spotkań z fotografami z cyklu „Decydujący moment” dla 400 osób

· 8 warsztatów fotograficznych „Portrety miasta” dla 116 uczestników.

W sumie w warsztatach i szkoleniach edukacyjnych i fotograficznych wzięło udział 1658 osób.

Pamięć

W minionym roku opowieść o Powstaniu Warszawskim była obecna na trzech kontynentach – w Europie, Afryce i Azji. Muzeum zorganizowało w sumie siedem wystaw zagranicznych: we Francji, Słowenii, RPA, Niemczech i Japonii.

W tegorocznej edycji konkursu „Pamięć »W« kadrze” nadesłano rekordową liczbę prac – aż 3000 zdjęć, czyli o 800 więcej niż w ubiegłym roku. Konkursowe fotografie wykonano nie tylko w Warszawie, ale także w kilkudziesięciu miejscowościach w Polsce, między innymi Szczecinie, Gdańsku, Olsztynie, Poznaniu czy Białymstoku. Zdjęcia przysyłano również spoza granic Polski m.in. z Austrii, Belgii, Irlandii, Węgier i Wielkiej Brytanii, a nawet z obu Ameryk i Azji.

Siódma edycja akcji „Paczka dla Powstańca” zorganizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym roku blisko 330 weteranów w całej Polsce otrzymało świąteczne upominki. W akcję zaangażowanych było ponad 150 wolontariuszy i harcerzy, którzy spakowali tysiące produktów do paczek.

W 2024 r. zrealizowano renowację 20 grobów (w tym 13 nagrobków Powstańców Warszawskich i 7 nagrobków ofiar cywilnych) na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Powązkowskiej, na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Leonidasa na Okęciu, na Cmentarzu Służewieckim przy ul. Wałbrzyskiej oraz Cmentarzu Parafialnym w Podstolicach (woj. małopolskie).

Pamiątki

Do Muzeum trafiło ich 1451. Wśród nich m.in. zegar karetowy znaleziony w gruzach Warszawy, dziennik aktorki Aliny Janowskiej i te najcenniejsze dla Muzeum pamiątki, czyli opaski Powstańców Warszawskich m.in. Cypriana Odorkiewicza ps. „Krybar”, dowódcy Grupy Bojowej „Krybar”.

Niezwykle cennym darem był zbiór dokumentów m.in. raporty szefa wywiadu „Parasola” ppor. Aleksandra Kunickiego „Rayskiego”, rozkazy, dokumenty związane z organizacją akcji likwidacyjnych, m.in. SS-Scharführera Franza Bürkla, SS-Brigadeführera Franza Kutschery i SS-Obergruppenführera Wilhelma Koppego.

Wolontariusze

W minionym roku z Muzeum współpracowało aż z 550 wolontariuszami zaangażowanymi w 1300 projektów, z czego największym była 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i akcja „Wolność łączy”, w której wzięło udział 300 wolontariuszy. Ich działalność na rzecz Muzeum to ponad 24 250 tysięcy godzin. Wolontariusze pochodzą z 10 państw i 199 miast z Polski i ze świata.

Plany na 2025 rok

Najważniejszym z zadań Muzeum Powstania Warszawskiego w 2025 roku będzie przygotowanie obchodów 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Program obfitować będzie w uroczystości oraz wydarzenia kulturalne skierowane do odbiorców wszystkich pokoleń.

Jak co roku we współpracy z miastem stołecznym Warszawą MPW zorganizuje działalność Centrum Informacyjnego Obchodów oraz przygotuje koncert i płytę, Masę Powstańczą, Marsz Pamięci, akcję społeczną „Wolność łączy”, spektakl, premiery książek, wystawy, edukacyjną grę miejską.

Po raz dziewiąty odbędzie się zlot harcerski z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego, po raz piąty zaprosimy rodziny Powstańców do udziału w akcji „Korzenie pamięci” i po raz siódmy zorganizowany zostanie konkurs fotograficzny „Pamięć «W» kadrze”.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.