Podczas sesji muzykoterapeutka zaprasza Pacjentki do udziału w instrumentalnej improwizacji w formie przyłóżkowych spotkań indywidualnych lub zespołowych, w zależności od ilości osób w sali. Podczas terapii rozbrzmiewają dźwięki harfy, sansuli (odmiana kalimby), dzwonków oraz instrumentów, na których można grać w dogodnej pozycji leżącej lub siedzącej
Ponieważ proces leczenia jest długotrwały, wyczerpujący i pochłaniający większość uwagi Pacjenta, chcemy przekierować jego myśli i wywołać emocje związane z relaksem i odprężeniem, poprawiając jego samopoczucie, redukując poziom stresu, działając przeciwbólowo – powiedziała lek. spec. Anna Walaszkowska – Czyż – lekarz kierujący Oddziałem Onkologii Klinicznej.
Muzykoterapia na Oddziale Onkologii Klinicznej realizowana jest obecnie we wtorki w cyklu 30-minutowych sesji, skracanych lub wydłużanych w zależności od samopoczucia Pacjentki. Z muzykoterapii można korzystać spontanicznie, w dniu przyjmowania leczenia lub można poprosić personel medyczny o zapisanie na sesję w dogodnym terminie, z wyprzedzeniem.
Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w Warszawie jest jedyną placówką w Polsce, w której realizowana jest muzykoterapia aktywna dla dorosłych pacjentów przyjmujących chemioterapię.