Na czym polega faktoring odwrotny?

fot. artykuł sponsorowany

Faktoring odwrotny jest świadczony przez coraz większą liczbę podmiotów (zob. Firmowakasa.pl – Faktoring odwrotny dla Twojej firmy). Podobnie jak faktoring cichy zwiększa możliwości finansowe przedsiębiorców. Jest przy tym dedykowany nabywcom dóbr i usług. Stąd też nazywa się go faktoringiem kupieckim. Co warto wiedzieć o faktoringu odwrotnym?

Faktoring odwrotny i jego istota

Wiadomo już, że adresatami faktoringu odwrotnego są przedsiębiorcy kupujący towary i korzystający z usług. Usługa ta ma na celu wspieranie ich płynności finansowej tak, aby mogli w terminie opłacić zobowiązania. 

W tym przypadku faktorantem jest podmiot korzystający z faktoringu odwrotnego. Uzyskuje on możliwość przedstawienia faktorowi dokument zakupu towaru lub usługi. Ten zaś opłaca w terminie zobowiązanie w taki sposób, by terminy zostały dochowane. Wykorzystuje się do tego przelewy ekspresowe. Oczywiście dalej pozostaje konieczność spłaty przez przedsiębiorcę zobowiązania, dokonuje się to na preferencyjnych warunkach. (chcesz dowiedzieć się więcej o faktoringu, przeczytaj: „Faktoring – wady i zalety”).

Jakie zalety ma faktoring odwrócony?

Co daje przedsiębiorcom faktoring odwrócony? Podstawową zaletą tej usługi jest poprawa płynności finansowej przedsiębiorstwa. Jednocześnie dzięki faktoringowi zakupowemu można dotrzymywać terminów opłat czy wypłat przeznaczonych dla pracowników. Terminowe opłacanie tych ostatnich jest przecież kluczowe dla kreowania dobrego wizerunku firmy i utrzymywania wysokiego poziomu morale jej personelu. 

Warto też dostrzec to, że czasami terminowe spłacanie zakupów u dostawców sprawia, że z czasem dany przedsiębiorca zyskuje u nich bardzo atrakcyjne rabaty. Zdarza się, że koszt faktoringu jest niższy od potencjalnego zysku płynącego z tych zniżek. Ważne jest również to, że korzystanie z faktoringu odwróconego nie wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorcy. 

Jednocześnie warto zauważyć, że faktoring zakupowy sprawdza się w różnych branżach. Poleca się go zwłaszcza tam, gdzie przedsiębiorca korzysta z usług wielu dostawców. Usługa ta z wolna zyskuje na popularności, choć wciąż jest o wiele mniej powszechna od tradycyjnego faktoringu.

Faktoring zakupowy i jego koszty

Oczywiście faktoring zakupowy generuje także koszty. Bardzo często są one jednak warte poniesienia. Stawki bywają przy tym różne w zależności od podmiotu świadczącego usługę faktoringu. Opłaca się tu odsetki od kwoty finansowania. Oczywiście ich wzrost następuje przy wydłużeniu okresu spłaty albo zwiększeniu liczby rat. Z reguły opłacane procenty nie są jednak zbyt wysokie. Faktoring zostaje zaksięgowany po stronie zobowiązań firmy. Dochodzi przy tym do zmiany zaksięgowania dlatego, że przedsiębiorca jest już winien pieniądze faktorowi, nie zaś dostawcy towarów czy usług.   

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.