Powstające muzeum zajmuje już około 20 tys. mkw. W budynku znajdują się 4 kondygnacje nadziemne i 2 pod ziemią. Wewnątrz znajdą się sale edukacyjne, pracownia konserwatorska, magazyny dzieł sztuki oraz kino z widownią na 150 osób, a także Studio Eksperymentalne Polskiego Radia, audytorium, czytelnia, nowoczesne bistro i księgarnia. Zwieńczeniem tej budowli będzie pokaźna przestrzeń ekspozycyjna, która będzie 9 razy większa niż ta w aktualnej siedzibie. Wokół geometrycznej klatki schodowej w muzeum znajdą się galerie główne.
Warszawa jest miastem kultury – szerokiej, różnorodnej, dostępnej dla każdego, ale także krytycznej, wychodzącej poza granice miasta i Polski – mówi Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy. – Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie kluczowym elementem Nowego Centrum Warszawy i jednym z najciekawszych punktów na mapie stolicy. Miejscem, które chętnie odwiedzać będą zarówno mieszkańcy, jak i turyści zwiedzający nasze miasto – mówi Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum.
Budowa nowej siedziby MSN ma zostać zakończona w drugiej połowie 2023 roku. W tej chwili trwają prace nad wystawą, która ma zainaugurować działanie tej placówki. Za projekt budynku odpowiada pracownia architektoniczna Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku oraz pracownia APA Wojciechowski Sp. z o.o
Głęboko wierzę, że to będzie symbol nowej, otwartej Warszawy – mówiła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.
Jestem pewna, że to muzeum będzie nie tylko instytucją ponadnarodową, ale też bardzo ważną instytucją lokalną. A cały zespół placówki zrobi wszystko, by muzeum było otwarte, pełne wystaw, debat i spotkań, które przyciągną różnych mieszkańców stolicy – dodała.