Na jakie elementy zwrócić uwagę, wybierając projekt domu?

fot. artykuł sponsorowany

Znalezienie gotowego projektu lub stworzenie indywidualnej koncepcji to jedna z najtrudniejszych czynności, poprzedzających wzniesienie budynku. Propozycja wyglądu oraz rozkładu pomieszczeń powinna uwzględniać sposób, w jaki funkcjonuje Twoja rodzina. Ważna jest wielkość działki, a także liczba kondygnacji czy dodatkowe rozwiązania, na których może Ci zależeć. Wszystko to ma wpływ na Twoją wygodę. Na co więc warto zwrócić uwagę?

Jedno, a może więcej pięter?

Ważna jest wielkość nieruchomości, którą planujesz wybudować. Planujesz rozległy, ale parterowy budynek, a może obiekt z dodatkową kondygnacją? Wszystko to ma wpływ na liczbę pomieszczeń, a także ich rozlokowanie. W pierwszym przypadku część dzienna i nocna będą się przecinać, choć nie jest to regułą. Z kolei w domu z piętrem lub użytkowym poddaszem można je wyraźnie oddzielić. Szukasz inspiracji? Zajrzyj na: Studiokrajobrazy — Gotowe projekty domów.

Jaki styl kuchni preferujesz?

Dla jednych otwarta przestrzeń łącząca różne pomieszczenia to wyraz wolności i dużej swobody. Z kolei ktoś inny chce, aby wyraźnie oddzielić kuchnię od salonu, w którym się odpoczywa i przyjmuje gości. Oba rozwiązania są jak najbardziej na miejscu. Od Ciebie zależy, jaki styl preferujesz. Czasami połączenie obu tych stref pozwoli na wygospodarowanie dodatkowego miejsca np. na wyspę. W ten sposób pokażesz gościom lub domownikom, jak przyrządzasz swoje popisowe danie.

Łazienki i toalety

Inny rozkład pomieszczeń będzie miał dom parterowy od swojego odpowiednika z piętrem. W pierwszym wypadku może wystarczyć tylko jedna toaleta i łazienka. Nawet gdy odwiedzą Cię goście, nie powinno być problemu dostępnością, chyba że to większa impreza.

W domu piętrowym wygodniejszym rozwiązaniem będą dwie łazienki i toalety. Domownicy mogą podzielić się pomieszczeniami o każdej porze, co docenisz szczególnie o poranku. W większych domach można pokusić się o dodatkową łazienkę przypisaną do głównej sypialni. Dzięki temu zachowasz więcej prywatności i intymności. Jednocześnie masz pewność, że kosmetyki zawsze będą na swoim miejscu.

Wydzielenie strefy dziennej i nocnej

Rozlokowanie pomieszczeń ma wpływ na cały rytm dnia. W domach parterowych sypialnie mogą znaleźć się po jednej stronie, a część dzienna po drugiej. Dzięki temu ranne ptaszki nie będą przeszkadzały drzemiącym sowom, a te ostatnie odwdzięczą się tym samym podczas nocnych seansów.

W domu piętrowym sypialnie znajdują się zwykle na górze. Jest to wygodne i praktyczne rozwiązanie. Wspólne, codzienne aktywności i spotkania domowników odbywają się na dole tj. w salonie, kuchni i jadalni. Z kolei na spoczynek, każdy udaje się na piętro domu, gdzie panuje bardziej spokojna, a zarazem prywatna atmosfera.

Planujesz budowę domu, przeczytaj: Od czego rozpocząć budowę parterowego domu?

Znalezienie optymalnego planu nieruchomości to połowa sukcesu. Dobrze przemyślany projekt nie musi być realizowany na zamówienie. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych rozwiązań, wraz z prezentacjami i grafikami, które przedstawiają dom w finalnej wersji. Pozwala to przekształcić techniczny rzut i zwizualizować zamysł projektanta. Dzięki temu poszukiwania optymalnego rozwiązania są ciekawsze i dużo prostsze.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.