Zgodnie z ideą pomysłodawcy, celem projektu było zastąpienie północno-wschodniej ściany szkoły, muralem o tematyce ekologicznej nawiązującym do pobliskich Sadów Żoliborskich.
– Ściana lepiej prezentowałaby się z muralem nawiązującym do otoczenia i ekologii. Przy okazji uczniowie przeprowadziliby konkurs na projekt muralu, otrzymując lekcję partycypacji i przypomnienie o dbałość o naszą planetę. (…) Finałowo mural służyłby okolicznym mieszkańcom i uczniom – zdobiłby okolicę, przypominałby o ekologii i budowałby lokalną tożsamość – uzasadniał autor wniosku.
– Konkurs na projekt muralu ogłoszony został w marcu 2023 roku. Udział w nim wzięli uczniowie oraz ich rodziny. Finalny projekt wybierany był w głosowaniu przez całą społeczność szkolną. Każdy z uczniów mógł zagłosować na 3 prace, a praca, która uzyskała najwięcej głosów została wybrana do realizacji – opowiada o procesie realizacji projektu z budżetu obywatelskiego na 2023 roku Renata Kozłowska, zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.
Wyłoniony w uczniowskim głosowaniu artysta – Wojciech Rokosz – specjalizuje się w muralach przedstawiających przyrodę, a zwłaszcza ptaki. Stonowane barwy i prosta elegancja sprawiają, że mural pasuje kolorystyką i rytmem do dość specyficznego stylu szkół „tysiąclatek”. Tematyka natomiast nawiązuje do otaczającej szkołę przyrody – czyli samych Sadów Żoliborskich, które leżą w bezpośrednim sąsiedztwie SP nr 267.
Gil zwyczajny, tego ptaka nie sposób pomylić z żadnym innym. Samca najłatwiej rozpoznać – brzuszek w kolorze jarzębiny to jego znak rozpoznawczy. Samica jest bledsza, z brązowo-różową piersią. Gil jest nieco większy niż wróbel, a jego ciało od czubka dzioba po kraniec ogona mierzy około 17 cm. W Polsce występuje przez cały rok na nizinach i pogórzach, choć nie jest on bardzo liczny. Częściej jest dostrzegany zimą, ponieważ pięknie ubarwione stada samców łatwo przyciągają uwagę, natomiast wiosną ukrywa się w leśnej gęstwinie i trudno go wtedy zauważyć. Aktualnie rejon jego występowania znacznie się poszerza, można je spotkać gniazdujące w niewielkich lasach, a nawet parkach miejskich.