Na Woli stanęły butelkomaty i pojemniki na elektroodpady. Mają zachęcać do segregacji śmieci

fot. um.warszawa.pl

Mieszkańcy Woli będą mogli wrzucić zużyte plastikowe butelki do specjalnych urządzeń. Na terenie dzielnicy stanęły 2 butelkomaty, jeden z nich znajduje się tuż przy przedszkolu na ulicy Boguszewskiej, a drugi w środku Parku im. Edwarda Szymańskiego, nieopodal sztucznej rzeki. Urządzenia są czynne 24 godziny na dobę, a ich obecność ma przypominać mieszkańcom o konieczności dbania o przyrodę i zachęcać ich do segregacji śmieci. 

„Plastik jest szkodliwy dla naszego zdrowia i bardzo zanieczyszcza środowisko, dlatego prawidłowa segregacja jest tak istotna. Oddawanie go do recyklingu jest kluczowe, a każda akcja i działanie, które wspiera takie postawy, jest ważne” – mówi zastępczyni burmistrza, Grażyna Orzechowska-Mikulska.

Śmieci należy segregować nie tylko w domu, ale też na zewnątrz 

„Większość z nas będąc w domu, stara się segregować śmieci i dzielić je na 5 podstawowych frakcji. Problem jednak pojawia się, kiedy przebywamy poza domem. W przestrzeni publicznej brakuje kontenerów do segregacji śmieci, a plastikowe lub aluminiowe opakowania, takie jak butelki czy puszki, lądują najczęściej w koszach na odpady zmieszane, przez znacznie trudniej poddać je recyklingowi” –  powiedział Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. 

Jak obsługiwać butelkomaty? 

Butelkomaty, które stanęły na Woli, są proste w obsłudze i dostępne dla wszystkich. Urządzenia są na bieżąco monitorowane, a odpowiednie służby są informowane o stanie ich zapełnienia i awariach. Gdy butelkomaty się zapełnią, są opróżniane w ciągu 48 godzin przez firmę Firma AG-Complex Sp. z o.o. Projekt został zrealizowany, dzięki Budżetowi Obywatelskiemu, zagłosowało na niego 2555 osób, a koszt jego realizacji wyniósł 300 tysięcy złotych. 

Pojemniki na elektroodpady

Na Woli postawiono również specjalne pojemniki na elektroodpady, do których można wrzucać zużyte żarówki, baterie, tonery, płyty, kasety i zepsute telefony. 

„Skrzynie posiadają siedem oddzielnych tub o pojemności 33 litrów i średnicę otworów wrzutowych dopasowaną do poszczególnych kategorii odpadów. Do tego same tuby są ekologiczne i zabezpieczone przed wyciekiem, a otwór na żarówki ma konstrukcję zapewniającą deponowanie ich w sposób chroniący przed stłuczeniem” – przekazują władze dzielnicy.

Pojemniki stanęły w następujących miejscach:
ul. Bema 70, ul. Płockiej 32, Skwerze Sierpnia 1944, ul. Ciołka 33, ul. Redutowej 48, ul. Piaskowej 7, ul. Krochmalnej 3

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.