3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Dzień ten przypomina nam o prawach i potrzebach osób, które napotykają wiele przeszkód w codziennym funkcjonowaniu.
O potrzebach osób z niepełnosprawnościami powinniśmy myśleć i mówić codziennie, nie tylko dzisiaj — w Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Zdarza się, że pewne przeszkody zauważamy dopiero wtedy, gdy sami nie potrafimy sobie z nimi poradzić. Osoby z niepełnosprawnościami nadal czują się wykluczone społecznie i kulturalnie — przez zwykły brak dostępności, mówi Bogumiła Siedlecka-Goślicka z Fundacji Avalon.
Nierzadko jako społeczeństwo zaniedbujemy potrzeby tej mniejszości. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, jak postrzegamy osoby z różnymi formami niepełnosprawności, zaznacza Bogumiła Siedlecka-Goślicka
Co powinniśmy zmienić w swoim postępowaniu i przede wszystkim w sposobie myślenia, aby nie szerzyć wykluczenia?
Tłumaczy Bogumiła Siedlecka-Goślicka i dodaje, że Warszawa bardzo się zmienia i dba o dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, aczkolwiek wiele rzeczy nadal wymaga zmian.
Nie obawiajmy się błędów.
Niepełnosprawność to nie temat tabu. Jako społeczeństwo nadal uczymy się życia we wspólnocie z osobami z niepełnosprawnościami, równego traktowania i zwracania uwagi na ich potrzeby. Warto, a właściwie należy edukować o tym od najmłodszych lat. Jak więc robić to najskuteczniej?
– mówi Małgorzata Peretiatkowicz z Fundacji TUS. Nie pozwalajmy, żeby obawa przed popełnieniem gafy powstrzymywała nas od kontaktu z osobami z niepełnosprawnościami. W końcu jesteśmy jak równy z równym.
Fundacja TUS
Fundacje odgrywają szczególną rolę w działaniu na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Pomagają zwrócić uwagę na problemy, ale także dają narzędzia osobom z niepełnosprawnościami do niezależności.
Fundacja TUS współpracuje z pracodawcami i edukuje, jak mają dostosować środowisko pod pracowników z różnymi formami niepełnosprawności. Coraz częściej, miejsca pracy przystosowane są do zatrudniania różnorodnych zespołów.
Protest pod kancelarią premiera
Nieprzypadkowo właśnie dziś pod kancelarią premiera odbywa się protest osób z niepełnosprawnościami w sprawie, domagają się oni uchwalenia ustawy o asystencji osobistej zgodnej z Konwencją ONZ.