Naturalne wsparcie mikrobioty jelitowej – poznaj działanie kwasu masłowego

partial view of woman holding paper made large intestine on grey background

Ekosystem jelitowy jest niezwykle złożony, a wszelkie zaburzenia jego równowagi mogą prowadzić nie tylko do nieprzyjemnych problemów trawiennych, ale też do pogorszenia ogólnego samopoczucia. Czy wiesz, jak ważną rolę w kwestii ochrony zdrowia jelit odgrywa kwas masłowy?

Czym właściwie jest kwas masłowy?

Maślan sodu to krótkołańcuchowy kwas tłuszczowy wytwarzany w naszych jelitach. Za produkcję kwasu masłowego odpowiadają dobre bakterie probiotyczne, które rozkładają niestrawione resztki pokarmu, czyli błonnik. Maślan sodu może odgrywać bardzo ważną rolę w kontekście zdrowia jelit ze względu na wysoką wartość energetyczną. Jest to źródło pokarmowe dla kolonocytów, czyli komórek nabłonkowych okrężnicy. Kwas masłowy może zaspokoić nawet 70% ich zapotrzebowania na energię. Suplementy diety zawierające maślan sodu mogą być przyjmowane profilaktycznie lub w momencie, gdy nasza flora jelitowa potrzebuje specjalnego wsparcia. 

Zdrowe jelita to zdrowy organizm!

Nie wszystkie bakterie są szkodliwe dla naszego zdrowia. Część mikroorganizmów jest nam potrzebna, by zachować równowagę w organizmie. Szczególnie ważna okazuje się na przykład mikrobiota jelit, gdzie bytują miliardy drobnoustrojów, w tym bakterie, wirusy, grzyby i archeony. Każdy człowiek posiada swój własny, unikatowy zestaw mikroorganizmów. Prawidłowa, zdrowa mikrobiota powinna być zróżnicowana. Bakterie bytujące w jelitach mogą angażować się w procesy trawienne, czy produkcję witamin. Wyjałowiona flora jelitowa okazuje się poważnym problemem, narażającym nas między innymi na problemy trawienne, a także na obniżenie odporności. 

Kiedy warto sięgnąć po suplementy z maślanem sodu?

Preparaty zawierające kwas masłowy mogą okazać się pomocne w kilku przypadkach. Bezpieczna kuracja jest polecana na przykład osobom, które: 

· zmagają się z zespołem jelita drażliwego, 

· cierpią na choroby zapalne jelit, 

· mają uciążliwe biegunki, 

· chcą wzmocnić jelita po przebytej antybiotykoterapii. 

Suplementacja maślanu sodu może poprawić samopoczucie u osób chorujących na IBS, ponieważ ich mikrobiota często nie jest w stanie produkować wystarczającej ilości kwasu masłowego. Odpowiednie 

preparaty mogą złagodzić dolegliwości bólowe, wyeliminować uczucie nagłego parcia oraz pozytywnie wpłynąć na ogólną kondycję organizmu. Maślan sodu może przyspieszać regenerację i gojenie nabłonka jelit, co sprzyja wygaszaniu stanów zapalnych. Gwarancją szybkiego i efektywnego działania są na przykład kapsułki w formie mikropeletek: https://mybionic.pl/bcure-butyric-acid-forte-sr-maslan-sodu-90-kapsulek

Jaki maślan sodu działa najskuteczniej?

Warto pamiętać o tym, że forma przyjmowania maślanu sodu ma kluczowe znaczenie w kontekście skuteczności suplementacji. Standardowe tabletki w tym przypadku się nie sprawdzą, ponieważ kwas masłowy zostanie wykorzystany w początkowych odcinkach przewodu pokarmowego i nigdy nie dotrze do jelit. Co zrobić, aby cenna substancja wzbogaciła naszą mikrobiotę? Wystarczy sięgnąć po mikropeletki, czyli cząsteczki opakowane kapsułką chroniącą zawartość przed działaniem enzymów. W ten sposób maślan sodu będzie stopniowo uwalniany w jelicie grubym.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.