Już niedługo zabawa sylwestrowa, wielkie odliczanie do nowego roku, toasty oraz huk petard. Jeśli już zdecydujemy się na używanie wyrobów pirotechnicznych, pamiętajmy, że tylko w połączeniu z zachowaniem szczególnej ostrożności i przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa będziemy mogli cieszyć się nadchodzącym 2025 rokiem.
Choć niektórzy mogą się czuć znudzeni corocznemu przypominaniu o bezpieczeństwie podczas sylwestrowej zabawy, to co roku tego dnia dochodzi do wielu pożarów, wypadków, a nawet zgonów spowodowanych przez nieodpowiedzialne odpalanie sztucznych ogni.
Podczas zeszłorocznej nocy sylwestrowej powstało około 700 pożarów wywołanych przez fajerwerki — w tym około 70 na terenie województwa mazowieckiego.
– mówił rzecznik Stołecznej Straży Miejskiej, Jerzy Jabraszko.
Mimo że 31 grudnia wolno odpalać fajerwerki i petardy, to i tak możemy dostać za to mandat w wysokości nawet do 500 złotych, tłumaczy rzecznik.
Jak najlepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo wśród fajerwerków?
Przede wszystkim należy wybrać miejsce z dala od budynków, drzew i linii energetycznych. Przed odpaleniem fajerwerków warto dokładnie przeczytać instrukcję. Nie wolno pochylać się nad ładunkiem, należy zachować od niego podaną na opakowaniu bezpieczną odległość. W przypadku niedziałających fajerwerków nie podchodzimy do nich ani nie próbujemy ich ponownie odpalać.
Kupujmy tylko u sprawdzonych sprzedawców
Przepisy bardzo ściśle określają wymogi bezpieczeństwa sprzedaży i magazynowania wyrobów pirotechnicznych.
Zwracajmy uwagę czy opakowanie produktu nie nosi śladów uszkodzeń: pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń oraz czy elementy składowe nie przesuwają się i są dobrze ze sobą połączone.
Wyroby pirotechniczne dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać:
- instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania,
- numer katalogowy produktu,
- nazwę i adres producenta lub nazwę importera,
- znak dopuszczenia produktu do sprzedaży CE,
- czterocyfrowy numer rozpoznawczy poprzedzony literami UN,
- datę ważności produktu.
Bezpieczeństwo i dobrostan zwierząt
Nie zapominajmy, że huk petard niepokoi zwierzęta, które mogą negatywnie odczuwać skutki ich używania, a wręcz może narażać je na cierpienie — zarówno dzikie, jak i oswojone.
31 grudnia to dzień, w którym należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo naszych czworonogów. Na ostatni spacer tego dnia wyprowadźmy pupila na kilka godzin przed północą — tylko na smyczy z porządnymi szelkami i/lub obrożą, którą dodatkowo uzupełnijmy o tak zwaną adresówkę.
Adresówki nie zdejmujemy nawet w domu, zwłaszcza jeśli przyjmujemy gości. Przestraszone zwierzę szybko i skutecznie skorzysta z małej szpary w drzwiach. Nie zostawiajmy pupila samego, traktujmy go normalnie, nie nakręcajmy strachu, a przytulne legowisko połóżmy w jakimś spokojnym miejscu.