Zawody uzupełni Nice To Fit You Warszawska Dycha, Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz Nationale-Nederlanden Mini Maraton. We wszystkich biegach wystartuje łącznie ponad 10 tysięcy biegaczy.
45. Maraton Warszawski już wkrótce
Rewolucyjna jest trasa 45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawskiego. Start i meta po raz pierwszy zostały umieszczone w samym sercu miasta – pod Pałacem Kultury i Nauki (od strony ul. Emilii Plater). Biegacze pobiegną przez Pragę i Wolę aż na Bemowo, a stamtąd na Młociny i wrócą pod PKiN. Trasa została opracowana tak, by dodatkowo nie utrudniać ruchu w południowych dzielnicach miasta (gdzie biegano w poprzednich latach), gdzie trwa budowa tramwaju do Wilanowa.
– Maraton Warszawski stał się wizytówką miasta. Coraz więcej jest gości z zagranicy, weekendowa turystyka sportowa staje się coraz bardziej popularna. Możemy pokazać biegaczom miasto z każdej strony, zarówno nowoczesne centrum, starsze dzielnice, jak i rozwijające się krańce miasta – mówił dyrektor stołecznego Biura Sportu i Rekreacji Janusz Samel.
– Biegamy nieprzerwanie od 1979 roku, ale po raz pierwszy startujemy z samego serca Warszawy – spod Pałacu Kultury i Nauki. Chcemy, aby Warszawa była kojarzona z wydarzeniami niebanalnymi, naszym wielkim marzeniem jest, żeby stolica miała wielką imprezę o znaczeniu międzynarodowym. To trudna misja, ale jestem przekonany, że za 5 lat na 50-lecie Maratonu Warszawskiego będziecie Państwo pozytywnie zaskoczeni – mówił podczas konferencji Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”.
Do startu w maratonie zgłosiło się już ponad 6 tys. osób. Do tego ponad 3 tys. w biegu na 10 km, 130 trzyosobowych drużyn w Sztafecie Maratońskiej oraz tysiąc dzieci, które wystartują dzień wcześniej na krótszych, kilkusetmetrowych dystansach.
Imprezie będą towarzyszyć 34 strefy kibicowania na całej trasie, koncerty i atrakcje dla całych rodzin sportowców i kibiców w miasteczku biegacza. Rywalizację mają uatrakcyjnić wewnętrzne klasyfikacje drużynowe – TEAM UP! Europe i TEAM UP! Everyone.
– Każdy znajdzie coś dla siebie – zawsze zależy nam, aby w Maratonie mogli odnaleźć się wszyscy: duzi, mali, marzący o maratonie i o krótszych dystansach, rodziny i kibice. Bardzo się cieszę, że widać powracającą modę na bieganie. Nasza misja i nasz cel to ze sportu amatorskiego uczynić powszechne zjawisko i okazję, by być razem, bawić się, spełniać marzenia – mówi Magda Skrocka, zastępca dyrektora biegu.