Nowa era kultury – Czarny teatr stanie między białym budynkiem MSN i PKiN

Źródło: Thomas Phifer and Partners

Władze miasta podpisały kontrakt na wykonanie pierwszej fazy budowy TR Warszawa. To ma być jeden z najnowocześniejszych teatrów w Europie. Czarny gmach powstanie w sercu Warszawy, tuż obok Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Pałacu Kultury i Nauki. Inwestycja, finansowana z budżetu miasta, wzbudza duże emocje i ma znacząco wpłynąć na kulturalny krajobraz stolicy.

W centrum Warszawy, na placu Defilad, rozpoczyna się nowy rozdział w historii kultury. W piątek, 13 czerwca, podpisano umowę na realizację pierwszego etapu budowy TR Warszawa. Firma Warbud, wyłoniona w przetargu, rozpocznie prace od części podziemnej i doków rozładunkowych. Ta inwestycja, finansowana z budżetu miasta, to nie tylko nowy budynek, ale przede wszystkim wizja kulturalnego renesansu stolicy.

TR Warszawa i Muzeum Sztuki Nowoczesnej Tworzą Przyszłość – symbol przemian

Wiceprezydentka Warszawy, Aldona Machnowska-Góra, podczas uroczystości podpisania umowy wyraziła radość z postępujących zmian. Plac Defilad, przez lata pozostający zaniedbaną przestrzenią, staje się symbolem odrodzenia. „Dziś w samym sercu Warszawy mamy już wspaniały budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej, plac Centralny, teraz czas na równie wspaniały teatr TR Warszawa” – mówiła. Projekt ten ma nie tylko wzbogacić krajobraz miasta, ale także być katalizatorem dyskusji o estetyce i edukacji związanej z przestrzenią publiczną.

Wizja Architektów

Budynek TR Warszawa to dzieło światowych ekspertów. Zaprojektowany przez renomowaną nowojorską pracownię Thomas Phifer and Partners we współpracy z APA Wojciechowski Architekci i Buro Happold, teatr ma być harmonijnym uzupełnieniem Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Thomas Phifer, prezentując założenia projektu, podkreślił, że nowa siedziba TR Warszawa dopełni wizję stworzenia przestrzeni, która zaangażuje publiczność w sztukę i kulturalny renesans Warszawy.

Nowoczesność i Funkcjonalność

Nowy teatr to przestrzeń wielofunkcyjna, otwarta na różnorodne typy aktywności artystycznych, edukacyjnych oraz społecznych. Będzie dysponował dwoma przestrzeniami przeznaczonymi na różnorodne wydarzenia artystyczne, takie jak spektakle teatralne, projekcje filmowe, koncerty muzyczne oraz przedstawienia interdyscyplinarne. Wśród nich znajdzie się duża sala, mogąca pomieścić do 700 osób, z możliwością elastycznego dostosowania układu sceny i widowni do specyfiki i wymagań konkretnego wydarzenia. Ponadto, na pierwszym piętrze zlokalizowana będzie mniejsza sala, oferująca 150 miejsc siedzących. „Warszawa zasługuje na ten budynek, nowoczesne miejsce dla produkcji i prezentacji sztuk performatywnych” – powiedziała Ania Rochowska, dyrektorka TR Warszawa.

Pierwszy Etap Budowy

Pierwszy etap budowy obejmie wykonanie części podziemnej budynku oraz doków rozładunkowych. Przetarg na realizację tego etapu wygrała firma Warbud. Infrastruktura podziemna zostanie zintegrowana z istniejącym budynkiem Muzeum Sztuki Nowoczesnej, tworząc spójną całość architektoniczną. Fasady budynków, czerpiące inspiracje z abstrakcyjnych dzieł sztuki, będą uosabiać twórcze życie stolicy. Szacowany kosz I etapu to ponad 52 miliony złotych. Cała inwestycja ma kosztować ponad 85 milionów złotych.

Przyszłość Kultury

TR Warszawa wraz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz placem Centralnym stanie się integralną częścią Nowego Centrum Warszawy. To miejsce, które ma szansę stać się symbolem nowoczesności, otwartości i innowacyjności.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.