Park Promenada-Morskie Oko wzbogacił się o nową roślinność. W ramach inicjatywy Partnerstwo dla Klimatu pojawiło się tam ponad 2 tys. sztuk bluszczu.
Hedera helix to odmiana bluszczu, który pojawił się w zabytkowym parku. Nowe rośliny zdobią około 200 mkw. tego terenu zieleni. Bluszcz tworzy teraz gęsty dywan, który pozostanie zielony również w zimie. Zalet jest więcej: doskonale radzi sobie w miejscach zacienionych, hamuje rozrost chwastów i nie wymaga tak dużej pielęgnacji jak inne rośliny oraz stanowi schronienie dla drobnych zwierząt i owadów.
Tereny zieleni na obszarach miejskich mają kluczowe znaczenie dla środowiska, klimatu oraz zdrowia i dobrostanu mieszkańców. Wpływają na poprawę jakości powietrza, zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń i zwiększenie różnorodności biologicznej. Podnoszą także odporność miasta na skutki zmiany klimatu oraz przyczyniają się do wychwytywania dwutlenku węgla z atmosfery. Upiększają też nasze miasta i zapewniają przyjazną przestrzeń dla rekreacji i wypoczynku. Inicjatywy takie jak ta nie tylko promują świadomość ekologiczną, ale także sprzyjają zaangażowaniu społeczności lokalnej i rozwojowi wolontariatu – mówiła Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.
Partnerstwo dla Klimatu
Projekt „Partnerstwo dla Klimatu” został zapoczątkowany w 2008 r., a od 2012 r. inicjatywa ta działa pod auspicjami m.st. Warszawy. Obecnie w projekcie uczestniczy około 70 różnych podmiotów, w tym jednostki administracji rządowej i samorządowej, ambasady, czy organizacje pozarządowe.
Przedstawiciele platformy „Partnerstwo dla Klimatu” co roku spotykają się w innej stołecznej dzielnicy i wzbogacają ją o nową roślinność. Do tej pory w ramach inicjatywy posadzono już około 40 tys. drzew.
Źródło: UM Warszawa