Nowe Centrum Warszawy to inicjatywa zakładająca kompleksowe zmiany i inwestycje w centrum miasta, które są systematycznie wprowadzane od kilku lat. Dzięki tym działaniom, miasto staje się coraz bardziej dostępne i komfortowe dla mieszkańców oraz odwiedzających.
Przeobrażenia na ulicach Złotej, Zgody, Chmielnej, Brackiej, a także na placu Centralnym to jedne z kluczowych przedsięwzięć podejmowanych przez władze Warszawy w ramach projektu Nowe Centrum Warszawy. Każdy z elementów miejskiego projektu jest starannie przemyślany, by ukształtować jednolitą i funkcjonalną przestrzeń w sercu Śródmieścia. W ramach tych działań, w latach ubiegłych, zmodernizowano między innymi znaczący fragment alei Jana Pawła II i rondo Czterdziestolatka, a także rondo Dmowskiego, plac Pięciu Rogów, plac Trzech Krzyży i kilka fragmentów ulicy Marszałkowskiej. Aktualnie prowadzone są kolejne istotne prace inwestycyjne.
Wielka zmiana Złotej i Zgody
W ramach projektu Nowe Centrum Warszawy kluczowym planem jest rekonstrukcja całego kwartału przy ulicach Złotej i Zgody. Niedawno rozpisano przetarg na przeprowadzenie prac w tym znaczącym punkcie miasta, zajmującym obszar 2,5 hektara, co odpowiada wielkości dziesięciokrotnie większej niż plac Pięciu Rogów.
Zakłada się wprowadzenie wielu elementów zieleni, w tym setek nowych drzew i skwerów z nisko rosnącymi roślinami, a także instalację dekoracyjnych fontann i utworzenie trzech dużych placów miejskich. Całość będzie uzupełniona o wymianę nawierzchni na takie, które będą nie tylko estetyczne, ale i wykonane z materiałów wysokiej jakości.
Zniknie również tunel pod Marszałkowską prowadzący do ulicy Złotej. Kierowcy będą mogli korzystać z zawrotek, które tam powstaną – w tym miejscu mają też pojawić się nowe przejścia dla pieszych.
Prace w tym obszarze miasta mają trwać dwa lata.
– Nowe Centrum Warszawy to projekt, który zmieni oblicze miasta. Do tej pory w Śródmieściu funkcjonowały tzw. wyspy aktywności, które chcemy połączyć w spójną, dobrze zaplanowaną całość – mówi Rafał Trzaskowski. – Wchodzimy w taki etap prac, w którym poszczególne elementy Nowego Centrum Warszawy zaczynają tworzyć jedną przestrzeń – urbanistyczną, estetyczną i funkcjonalną. Dzięki temu centrum stolicy staje się bardziej przyjazne i wygodne dla wszystkich użytkowników. Obecnie kończymy kilka inwestycji – rewitalizację Chmielnej, budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy mostu pieszo-rowerowego nad Wisłą. – dodaje prezydent Warszawy.
Co więcej zmieni się w centrum?
Największą zmianą będzie powstanie ogromnego podziemnego parkingu pod placem Powstańców Warszawy, który jest budowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Nowa konstrukcja pomieści 420 samochodów, dzięki czemu znikną one z ulic centrum. Według planów parking zostanie oddany do użytku na przełomie 2024 i 2025 roku.
Jak informuje miasto, obecnie przygotowywane są przetargi na zazielenienie i stworzenie przyjaznej przestrzeni dla pieszych na placu u zbiegu ulic Szpitalnej, Zgody, Brackiej, Chmielnej i Kruczej. Powstanie trasa rowerowa wzdłuż ulicy Andersa, jak i więcej zieleni zostanie wprowadzone na Świętojerskiej, Kredytowej, Traugutta i Mazowieckiej.