Brak zadań domowych podczas przerw od szkoły i superwizja nauczycieli. To najważniejsze ze zmian, jakie wprowadza projekt ustawy autorstwa Rzecznika Praw Dziecka i organizacji młodzieżowych.
Rzecznik Praw Dziecka we współpracy z czterdziestoma młodzieżowymi organizacjami pozarządowymi zaprezentował projekt nowej ustawy zapewniającej młodzieży bezstresowe spędzanie dłuższych przerw od szkoły, a nauczycielom wsparcie w wyzwaniu, jakim jest wykonywanie ich zawodu.
O tym, co się dalej stanie z tym projektem, mówiła rzeczniczka praw dziecka, Monika Horna-Cieślak.
Nowa ustawa nazywa się „O wspieraniu uczniów i nauczycieli” i ma wprowadzać następujące zmiany:
- prawo nauczycieli do korzystania z superwizji swojej pracy,
- bezpośrednie wyrażonego prawo uczniów do odpoczynku i czasu wolnego.
Bezstresowe dni wolne od szkoły
Projekt zapewnia dzieciom brak prac domowych na okres przerw trwających ponad trzy dni, np. przerw świątecznych, ferii czy majówek.
Po powrocie do szkół ustawa ma również zapewniać trzydniową amnestię. Nauczyciele nie będą mogli w tym czasie organizować sprawdzianów, kartkówek ani innych form sprawdzających osiągnięcia edukacyjne, o czym opowiedziała Oliwia Liczewska z organizacji Senat Na Ty.
Z tego pomysłu jest też zadowolona Oliwia Nawrot z grupy Akcja Uczniowska.
Autorzy projektu argumentują, że prace domowe i sprawdziany tuż po powrocie do szkoły źle wpływają na uczniów, którzy w związku z tym nie mogą dobrze wypocząć, przez co dni wolne nie spełniają swojej funkcji.
Superwizja nauczycieli
Nie tylko uczniowie, nauczyciele również zostali uwzględnieni w projekcie ustawy. Mają dostać możliwość skorzystania z superwizji, a więcej o niej opowiedziała rzeczniczka praw dziecka, Monika Horna-Cieślak.
W projekcie ustawy superwizję zdefiniowano jako „ustawiczny rozwój zawodowy nauczyciela”. Chodzi o to, aby zapobiegać częstemu zjawisku, jakim jest przemęczenie i wypalenie zawodowe wśród belfrów.
Zgodnie z projektem zmiany dotyczące zadań domowych miałyby nastąpić od 1 września tego roku, a dotyczące superwizji – od 1 września 2026 roku.