Dokument pojawił się w Dzienniku Ustaw 31 grudnia. Opiekunowie mają obowiązek zaszczepić każdego kota, który skończył trzy miesiące i powtarzać szczepienie raz na dwanaście miesięcy.
Do tej pory coroczny zastrzyk przeciwko tej chorobie obowiązywał tylko psy.
– Obowiązek szczepienia zwierząt domowych przeciwko wściekliźnie jest naszą wspólną odpowiedzialnością. To kluczowe, aby zapobiec potencjalnemu zachorowaniu u człowieka. W obecnej sytuacji niezaszczepione zwierzęta stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ludzi. Dlatego apeluję do właścicieli psów oraz kotów, aby nie zwlekali i niezwłocznie je zaszczepili. Unikajmy też kontaktu z dzikimi zwierzętami, nawet jeśli napotkamy ranne zwierzę nie działajmy na własną rękę, wezwijmy pomoc odpowiednich służb – powiedział wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.
Jak przypomina Ewa Filipowicz, rzecznik Wojewody Mazowieckiego opiekunowi niezaszczepionego kota lub psa grozi manat do 500 zł.
– Szczepienie chroni właścicieli przed zarażeniem się wścieklizną, a wścieklizna jest chorobą praktycznie w stu procentach śmiertelną dla człowieka. Koszty szczepienia tak jak w przypadku szczepienia psów pokrywa właściciel – dodaje Filipowicz.
Zagrożone obszary
Obszary zagrożone chorobą to: powiat otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, miasto Radom, powiat zwoleński i wołomiński. Do zagrożonych obszarów wlicza się także sześć dzielnic Warszawy: Wawer, Wesoła, Rembertów, Praga-Południe, Wilanów i część Targówka.
Objawami wścieklizny są m.in. agresywne zachowanie, ślinotok, połykanie przez zwierzęta ziemi, kamieni. Jest chorobą śmiertelną.