Odnawialne Źródła Energii – wielka szansa czy fiasko?

fot. artykuł sponsorowany

Z jednej strony, środowiska ekologiczne nawołują do zaprzestania pozyskiwania energii w tradycyjny sposób – argumentując, że szkodzi to przyrodzie. Z drugiej natomiast – zwolennicy tradycyjnych źródeł energii twierdzą, że OZE stanowi wielką konkurencję i niebezpieczeństwo dla rozwiązań tradycyjnych, jak na przykład kopalnie, czy elektrownie, a także dla tysięcy miejsc pracy, które one oferują. Odnawialne Źródła Energii należy postrzegać jako wielką szansę, czy zagrożenie? O tym i nie tylko w poniższym artykule.

Czym są Odnawialne Źródła Energii?

Jak powyżej już wspomnieliśmy – Odnawialne Źródła Energii kumulują w sobie wszelkie ekologiczne sposoby pozyskiwania energii. Są to m.in. fermy wiatrowe, fermy wodne, pozyskiwanie energii z ziemi metodą geotermalną, jak i wiele, wiele innych.

Powyżej wymienione rozwiązania tyczą się jednak sfery biznesu. Jest jednak dziedzina OZE, która wykracza poza ten schemat i skorzystać z niej może praktycznie każdy – także osoby prywatne. Tym środkiem jest fotowoltaika, a precyzyjniej mówiąc – panele fotowoltaiczne.

źródło: Pixabay

Fotowoltaika – część OZE dostępna dla każdego

Niezależnie od tego, czy Odnawialne Źródła Energii są, czy nie są zagrożeniem dla strategicznych dziedzin gospodarki, jak na przykład kopalnie – stwierdzić możemy jedno. Z całą pewnością część OZE z której skorzystać może każdy – to znaczy wspomniana powyżej fotowoltaika i panele fotowoltaiczne – są ogromną szansą dla tych wszystkich, którzy chcą się zabezpieczyć przed stałymi podwyżkami cen prądu.

Instalacja fotowoltaiczna daje nam bowiem możliwość pozyskiwania energii elektrycznej wprost z promieni słonecznych. Jeżeli zdecydujemy się na założenie jej na dachu naszego domu – to będziemy się mogli spodziewać znacznego obniżenia kosztów za prąd.

Co dadzą nam Odnawialne Źródła Energii?

Na powyższe pytanie pozwolimy sobie odpowiedzieć na przykładzie fotowoltaiki. Otóż patrząc z perspektywy osoby prywatnej – umieszczenie na dachu naszego domu dobrze dobranej do naszych potrzeb instalacji pozwoli nam zapłacić nawet o 90% mniej za 1 MWh zużytej energii. Jeżeli więc użyjemy skrótu myślowego, to przełożyć to możemy na o 90% tańsze rachunki za prąd. W dobie ogromnych podwyżek cen za energię elektryczną z sieci – fakt ten należy zapamiętać i poważnie rozważyć.

Czy panele fotowoltaiczne są kompatybilne z polskim klimatem?

Jako dopełnienie tego tematu – należy także rozwiać wątpliwości tyczące rzekomego za małego nasłonecznienia Europy środkowej. Otóż twierdzenie to uznać należy za błędne. Na naszym rynku są bowiem modele instalacji fotowoltaicznych, które uzyskują niezwykle wysokie osiągi także i w naszym, często chłodnym i słabo nasłonecznionym klimacie. Warto więc wybierać tylko te modele, które spełniają powyższy warunek.

Podsumowanie

Zostawiając więc już kwestię sporu pomiędzy różnymi gałęziami energetyki i skupiając się na korzyściach, które zwykłej, prywatnej osobie przynieść może fotowoltaika – stwierdzić należy, że jest ona dla nas wielką szansą, którą należy wedle swych możliwości wykorzystać.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.