Przy Towarowej 22 praca wre, stare budynki dawnego centrum handlowego Jupiter i hali Domu Słowa Polskiego są rozbierane a plany zagospodarowania tego terenu, które właśnie poznaliśmy, ukazują, jak w miejską tkankę można wkomponować wielofunkcyjną zabudowę oraz nietypowy park.
Teren przy Towarowej 22 ma się bardzo zmienić. Ma to być swoiste miasto w mieście otwarte dla każdego o każdej porze dnia i nocy. Będzie tam można mieszkać, pracować i odpoczywać. Od zewnątrz inwestor Echo Investmet, który stoi za tym pomysłem, postawi niską zabudowę. Ma to nawiązywać do istniejących już budynków w rejonie Miedzianej i Pańskiej. Z kolei od strony ulicy Towarowej powstaną 4 smukłe wieżowce o wysokości od 85 do 150 metrów. Najwyższy będzie ulokowany najbliżej ronda Daszyńskiego, to dlatego by swoją wielkością nie przytłoczyły innych budynków.
Chcemy, by Towarowa 22 była modelowym przykładem nowoczesnego miasta, które jest budowane z myślą o aktualnych potrzebach mieszkańców, szacunkiem do jego przeszłości, a także troską o przyszłość. Dlatego poświęciliśmy mnóstwo energii na stworzenie idealnego połączenia budynków i przestrzeni publicznej. Projektu dobrze wpisanego w kontekst, odpowiedzialnego klimatycznie, otwartego i przyjaznego – symbiozy człowieka i natury – mówi Maciej Rydz, z Jems Architekci, partnera odpowiedzialnego za projektowanie przestrzeni przy Towarowej.
Dużo zieleni i drzew pośród wieżowców
Inwestorowi bardzo zależało na tym, aby od strony ulicy Miedzianej powstał ogromny, ponad 2 hektarowy park. Ma to być teren dostępny dla wszystkich, zaprojektowany tak, by można było tam odpocząć od zgiełku miasta czy zrobić sobie przerwę w pracy. Budynki mieszkalne mają otwierać się dziedzińcami w stronę parku. Nie znajdziemy na nich samochodów, bo ruch na dziedzińcach będzie zamknięty, dominować będzie dużo krzewów i drzew.
Towarowa 22 będzie naszym flagowym projektem „destination”, miastotwórczą inwestycją, która wpisuje się w potrzeby Warszawy i przeciąga serce tego miasta na Wolę. Projektując Towarową, zwróciliśmy szczególną uwagę na zieleń, która będzie kluczowym elementem, wokół którego skupiają się budynki mieszkalne i biurowe – mówi Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.
Ciekawym elementem parku będą stalowe, żółte dźwigary. To właśnie ponad te konstrukcje będą sięgać w przyszłości drzewa. Dźwigary są pozostałością po dawnej hali drukarni, utrzymywały strop budynku. Inwestorom zależało na tym, aby zachować część elementów po dawnym budynku, by pamiętać o historii tego miejsca.
Projekt rozłożony na długie lata
Prace przy Towarowej 22 już ruszyły. Nie wiadomo, kiedy one się zakończą, inwestorzy twierdzą, że projekt jest wieloetapowy i prace nad całością mogą potrwać nawet dekadę. W dodatku drzewa będą potrzebowały czasu, aby urosnąć i być okazała jak na wizualizacjach projektu. Najwcześniej ma powstać biurowiec obok ulicy Pańskiej, inwestorom zależy także na szybkiej budowie parku.