Co to pompa ciepła?
Jak już zostało wspomniane, pompa ciepła jest urządzeniem pozwalającym na pobranie ciepła z jednego z trzech źródeł: powietrza, gruntu lub wody. Tu też kłania nam się podział pomp ciepła ze względu na źródło dolne, czyli źródło, z którego system pobierze energię cieplną. Pompa z pomocą mocy elektrycznej zmusza ciepło do przetransportowania się ze swego źródła do pomieszczeń budynku, do którego została zamontowana. W ten sposób możliwe jest ogrzanie pomieszczeń, wody użytkowej czy basenów, od jesieni do wiosny. Latem natomiast ciepło z budynku zostaje zassane i wydalone na zewnątrz. Jak zatem widzimy pompa ciepła znajdzie zastosowanie przez cały rok. Z pomocą niewielkiej części energii umożliwia przepływ ciepła pozyskiwanego naturalnie, ze środowiska i bez szkody na środowisku.
Jakie są rodzaje źródła dolnego?
Źródło dolne ma niebagatelne znaczenie w wyborze pompy ciepła. To właśnie ono determinuje specyfikę ogrzania pomieszczeń i wody. Jak już wiemy, istnieją trzy główne rodzaje pomp ciepła: powietrze, gruntowe oraz najmniej popularne, czyli wodne. Żeby jednak oddać sprawiedliwość pompom z ostatniej kategorii, trzeba zaznaczyć, że to właśnie one są najbardziej wydajne – do działania potrzebują wody gruntowej lub płynącej, niestety nie każda działka znajdzie takie źródło. Pompa powietrza z pompyciepla.pl wykorzystuje do działania ciepłe powietrze na zewnątrz budynku, z kolei gruntowa korzysta energii geotermalnej obecnej w ziemi.
Zalety inwestowania w pompy ciepła
Plusem montażu pompy ciepła jest oszczędność. Musimy pamiętać, że wybierając pompę ciepła, nie tylko nie musimy kupować instalacji cieplnej w domu (jeśli zamierzamy zbudować dom od podstaw), ale też możemy zredukować koszty wynikające z utrzymania tradycyjnego systemu grzewczego. Koszt związany z montażem pompy ciepła zwróci się w ciągu kilku lat, a samo urządzenie, dobrze zainstalowane i regularnie przeglądane, będzie nam służyło kilkadziesiąt lat. Z pewnością dla wielu osób motywacją do zamontowania pompy będzie energooszczędność oraz chęć ograniczenia emisji szkodliwych substancji wiążących się na przykład ze spalaniem węgla. Pragnienie dbania o planetę i środowisko idzie w parze z nowoczesnym budownictwem i szukaniem alternatywnych rozwiązań.
Jak wybrać pompę ciepła?
Montaż pompy ciepła najlepiej przeprowadzić z pomocą odpowiedniej firmy, której pracownicy przeszkoleni są w montowaniu urządzeń cieplnych. Jeśli chcemy mieć gwarancję, że wszystko poprawnie zadziała, powierzamy specjaliście zarówno montaż, jak i dobór pompy, tak aby przystosować ją do parametrów naszego domu. Nie jest to proste zadanie, szczególnie jeśli sami nie wiemy nic o mocy pomp ani jak powinna się rozkładać, biorąc pod uwagę ilość pomieszczeń i ich łączny metraż. Taka firma powinna zarówno doradzić nam pod względem warunków technicznych, jak i pomóc w doborze urządzenia, a nawet pomóc przy możliwości ubiegania się o dofinansowanie pompy ciepła.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY