Okno na Polskę w sercu Chin –70 lat Polonistyki na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych

fot. Pełna Kultura

Historia i znaczenie Katedry Języka Polskiego PUJO

W 1954 roku, w odpowiedzi na rosnącą potrzebę kształcenia specjalistów języka polskiego oraz zacieśniania relacji między Polską a Chinami, na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych (PUJO) powstała pierwsza w Chinach Katedra Języka Polskiego. Jej założycielem był Xiao Huimin, absolwent studiów w Polsce, który po powrocie do ojczyzny podjął się misji budowy pomostu językowego i kulturowego między tymi dwoma krajami.

Dziś, 70 lat później, Katedra Języka Polskiego PUJO jest symbolem chińsko-polskiej współpracy akademickiej, miejscem spotkań kultur i przestrzenią, gdzie powstają fundamenty dla dalszego pogłębiania relacji między narodami.

fot. Canva

Jubileuszowa wystawa – kalejdoskop historii
Z okazji jubileuszu Katedry zorganizowano wystawę pt. „Historia rozwoju polonistyki Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych w kalejdoskopie 70 lat”. To nie tylko ukłon w stronę nauczycieli i studentów, którzy przez lata kształtowali i rozwijali tę instytucję, ale także wyraz uznania dla wszystkich, którzy wnieśli wkład w jej rozwój. Wystawa podkreśla ogromne znaczenie Polonistyki PUJO jako centrum naukowego i kulturowego.

Rozwój akademicki i badawczy
Katedra Języka Polskiego jest jednostką dydaktyczną i badawczą z najdłuższą historią i najwyższym potencjałem dydaktyczno-badawczym. W 1990 roku Katedra po raz pierwszy rozpoczęła rekrutację studentów studiów magisterskich, a od 1998 roku — doktorantów. W roku 2001 Katedrze Języka Polskiego, należącej do grupy katedr języków wschodnio-europejskich, przyznano miano placówki szkoleniowej talentów w dziedzinie języków mniejszych.

W ciągu dekad Katedra rozwijała się dynamicznie, zdobywając prestiżowe wyróżnienia zarówno na szczeblu lokalnym, jak i krajowym. W 2018 roku uzyskała uprawnienia do przeprowadzania egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego, stając się jedynym takim ośrodkiem w Chinach.

fot. Canva

Wybitni nauczyciele i ich zasługi
Na przestrzeni lat w Katedrze pracowało trzynastu chińskich wykładowców oraz wielu polskich lektorów. Wśród nich jest wybitna profesor Yi Lijun, która badając język polski, zaangażowała się w pracę nad wieloma tłumaczeniami literackimi, a jej żmudna praca przyniosła znaczące efekty w dziedzinie akademickiej. Katedra ma bowiem w swoim dorobku niezliczoną liczbę przekładów, ale też monografie i podręczniki. Profesor Yi Lijun i profesor Cheng Jizhong byli wielokrotnie uhonorowani odznaczeniami państwowymi RP. Ponadto Profesor Yi Lijun otrzymała takie nobilitujące wyróżnienia, jak tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego, tytuł Honorowego Ambasadora Polszczyzny czy też tytuł Znanego Nauczyciela w Pekinie. Za swoje wybitne osiągnięcia w dziedzinie przekładu otrzymała również nagrodę Transatlantyk i chińską nagrodę za całokształt twórczości translatorskiej.

Chińsko-polska wymiana kulturalna
Katedra Języka Polskiego PUJO to nie tylko miejsce nauki, ale również centrum wymiany kulturalnej między Chinami a Polską. Organizacja konferencji naukowych, wystaw, a także wizyt wysokiej rangi delegacji świadczą o znaczeniu tej instytucji na arenie międzynarodowej. Spotkania z wybitnymi polskimi pisarzami, m.in. Tadeuszem Różewiczem, Olgą Tokarczuk czy Andrzejem Sapkowskim, również wzbogaciły ważny, międzykulturowy dialog.

Perspektywy na przyszłość
Obchodząc 70-lecie Katedry Języka Polskiego, Pekiński Uniwersytet Języków Obcych spogląda w przyszłość z ambicją dalszego podnoszenia jakości nauczania oraz wzmacniania chińsko-polskiej współpracy.

Rok 2024, będący również 75. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Chinami, jest doskonałą okazją, by uhonorować tę wieloletnią współpracę. Nieustanne zaangażowanie Katedry Języka Polskiego PUJO w edukację, badania i działalność społeczną stanowi solidny fundament dla budowania mostów między dwoma narodami.

Katedra pozostaje jednym z najważniejszych ogniw chińsko-polskiej wymiany akademickiej i kulturowej, stając się nie tylko świadectwem przeszłości, ale także inspiracją na przyszłość.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.