Oporniki są produkowane w szerokiej gamie typów oraz wartości i stanowią niezbędne wyposażenie każdego elektronika.
Rezystory SMD
Rezystory stosuje się m.in. w dzielnikach napięcia oraz obwodach ograniczających wartości prądu. Jednym z ich podstawowych rodzajów są rezystory SMD.
Rezystory SMD (ang. Surface Mount Devices – do montażu powierzchniowego) są przeznaczone do montażu na płytkach drukowanych i stanowią podstawowy szereg oporników. W przeciwieństwie do rezystorów do montażu przewlekanego nie są one oznaczane kodem barwnym, a jedynie przy pomocy cyfr i liter.
Najczęściej w sprzedaży jest kilka standardowych rozmiarów (od 0402 do 2512) w prostopadłościennych płaskich obudowach lub w wersjach okrągłych mini-melf. Rozmiar decyduje też o dopuszczalnej mocy rezystorów. W tych większych dopuszcza się większą moc strat, jednak istnieją też małe oporniki o dużej mocy.
Do najważniejszych parametrów związanych z rezystorami należą:
· współczynnik temperaturowy,
· zakres temperatury pracy,
· dopuszczalne napięcie maksymalne w impulsie,
· maksymalne ciągłe napięcie pracy.
Należy również pamiętać o tolerancji od 1 do 10% przy konkretnym elemencie. Dla rezystorów SMD jest ona bardzo niska i wynosi zaledwie 0,1%. Charakteryzują się też szerszym zakresem temperatury pracy oraz niższą wartością zmian rezystancji pod wpływem temperatury. SMD doskonale sprawdzają się w dzielnikach aparatury pomiarowej, przetwornikach czy wzmacniaczach kondycjonujących do czujników.
Rezystory węglowe THT
Rezystory węglowe THT są przeznaczone do montażu przewlekanego. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie stabilność temperaturowa, szumy czy moc maksymalna nie decydują o użyteczności. Mają gorsze parametry niż SMD, jednak ich zaletą jest niska cena.
Odrobinę droższe są rezystory metalizowane THT o lepszej jakości i parametrach takich jak stabilność rezystancji w funkcji temperatury, poziom szumów własnych, dopuszczalne napięcie pracy czy zdolność do rozpraszania ciepła. Na rynku jest też dostępna znacznie bogatsza oferta tego typu rezystorów niż w przypadku węglowych.
Inne typy rezystorów
Wśród pozostałych rodzajów rezystorów należy wymienić:
· rezystory mocy,
· rezystory bezpiecznikowe,
· rezystory grzejne,
· drabinki rezystorowe,
· rezystory audio.
Podstawą konstrukcji rezystorów mocy jest drut oporowy i obudowa ceramiczna z cementowym wypełnieniem. Można je montować na płytkach oraz w przypadku trwalszych modeli w obudowie radiatorowej mocowanej śrubami do urządzenia.
Umożliwiają one obciążenie mocą do kilkudziesięciu watów i świetnie sprawdzają się w układach sztucznego obciążenia, absorberach energii hamowania silników, softstartach czy w postaci elementów grzejnych termostatów obudów przemysłowych.
W przypadku zabezpieczeń pożarowych dobrze sprawdzają się rezystory bezpiecznikowe. Stosuje się je do ochrony niewielkich układów elektronicznych – zasilaczy wtykowych czy układów automatyki budynkowej. Jest to opornik jednorazowy odcinający napięcie sieci przy dużym przeciążeniu lub zwarciu, a wartość jego oporności jest z reguły niewielka.
Rezystory grzejne sprawdzają się m.in. jako element grzejny do regulacji w obudowach urządzeń przemysłowych narażonych na warunki środowiskowe lub grzejnikach do usuwania szronu i rosy z układów optycznych.
Drabinki rezystorowe są zestawami od 3 do 9 parowanych oporników we wspólnej obudowie THT lub SMD. Mają dobre parametry, jeśli chodzi o powtarzalność, posiadają małą tolerancję wykonania i zajmują niewiele miejsca na płytce.
Do wzmacniaczy audio high-end i urządzeń lampowych wykorzystuje się z kolei rezystory audio. Ich zaletą jest doskonała jakość, bardzo niska indukcyjność i małe szumy.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY