Już tylko dziś można zgłaszać się do udziału w wolontariacie podczas tegorocznej akcji Żonkile, która upamiętnia powstanie w getcie warszawskim. Jednocześnie 17 lutego jest pierwszym dniem, kiedy do akcji mogą zgłaszać się szkoły i biblioteki.
19 kwietnia (w tym roku rocznica przypada w Wielką Sobotę) wolontariusze będą informować przechodniów o wydarzeniach sprzed 82 lat i wręczać papierowe żonkile – symbol wspólnej pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.
Aby zgłosić się do akcji, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie polin.pl.
Akcja żonkile dla szkół i bibliotek
Od dziś, 17 lutego, do 15 kwietnia do akcji Żonkile dołączyć mogą szkoły, biblioteki oraz instytucje z całej Polski. Wszystkie zgłoszone placówki otrzymają dostęp do bezpłatnych materiałów edukacyjnych – wystawy plakatowej, opowiadań i filmów. Każdemu z materiałów towarzyszy scenariusz lekcji i karta pracy.
Formularze zgłoszeniowe dla szkół oraz instytucji kultury dostępne są na stronie Muzeum.
Ponieważ głównym tematem tegorocznej akcji Żonkile będzie odwaga, to wokół niej będą koncentrować się nowe materiały edukacyjne dla szkół i bibliotek. Z początkiem kwietnia udostępnione zostaną:
- opowiadanie dla klas 1-3 szkoły podstawowej,
- materiały do stworzenia wystawy plakatowej dla klas 7-8 szkoły podstawowej, szkół ponadpodstawowych oraz bibliotek i instytucji biorących udział w akcji.
Skąd wzięły się żonkile?
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.
Akcja Żonkile to inicjatywa, której celem jest przywracanie pamięci o powstaniu o getcie warszawskim, ale to także możliwość budowania wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku i tolerancji.