Wśród wielu dostępnych na rynku modeli możemy wybrać skrzydło pełne lub z przeszkleniem. Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań?
Pełne drzwi wejściowe do domu
Drzwi zewnętrze o jednolitej powierzchni bez jakichkolwiek przeszkleń to klasyczne rozwiązanie wybierane przez wielu inwestorów. Zapewniają pełną dyskrecję, ponieważ skutecznie chronią przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz. Dostępne w wielu wzorach i wersjach kolorystycznych pozwalają znaleźć model idealnie dopasowany do konkretnej aranżacji. Mogą być wykonane z drewna, aluminium, stali lub tworzywa sztucznego. Skrzydło dla większej trwałości nierzadko pokrywa się dodatkowo specjalną okleiną dekoracyjną, która jest odporna na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.
Zewnętrzne drzwi do domu z przeszkleniami
Drzwi wejściowe do domu z przeszkleniami doskonale sprawdzają się zwłaszcza w tych budynkach, gdzie konieczne jest doświetlenie strefy wejściowej. Szyby w skrzydle pełnią również funkcję dekoracyjną oraz sprawiają, że całość prezentuje się bardziej lekko. Wbrew pozorom, przeszklenia wcale nie wpływają na obniżenie poczucia intymności domowników. Mogą one być wykonane z szyb refleksyjnych o właściwościach lustrzanych, a także ze szkła weneckiego lub piaskowanego.
Dla bezpieczeństwa użytkowania kilkuszybowe przeszklenia wykonywane są ze szkła bezpiecznego. W razie przypadkowego stłuczenia szyba po wewnętrznej stronie skrzydła nie rozpryskuje się, ale pozostaje przyczepiona do folii co zmniejsza ryzyko skaleczenia się. Po zewnętrznej stronie stosuje się zespolone szkło bezpieczne, które jest trudno rozbić. Takie rozwiązanie zmniejsza znacząco ryzyko włamania.
Drzwi zewnętrzne z przeszkleniami dostępne są w wielu różnorodnych wzorach oraz kolorach i z okleinami dekoracyjnymi, dzięki czemu można bez trudu znaleźć propozycję odpowiednią do budynku nowoczesnego, ale też klasycznego czy rustykalnego.
Parametry termoizolacyjne
Wybierając drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego, należy pod uwagę wziąć kilka czynników, a nie tylko wygląd skrzydła. Przede wszystkim musimy pamiętać, że ten element elewacji powinien skutecznie chronić przed chłodem. Podczas zakupów warto więc sprawdzić, czy wybrany model ma odpowiednio wysokie parametry termoizolacyjne. Informuje o tym współczynnik przenikania ciepła U – im jest niższy, tym lepiej drzwi izolują przed zimnem. Zgodnie z aktualnymi przepisami drzwi zewnętrzne do domu powinny mieć współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 1,3 W/(m²•K). Nowoczesne drzwi z przeszkleniami spełniają te wymagania, dlatego wybierając skrzydło z szybami, nie musimy obawiać się o straty ciepła.
Klasa antywłamaniowa
Ochrona przed złodziejami to kolejny ważny parametr, jaki należy wziąć pod uwagę, wybierając drzwi wejściowe do domu. O poziomie zabezpieczenia konkretnego modelu informuje sześciostopniowa klasa antywłamaniowa RC, przy czym drzwi pierwszej klasy chronią dom przed złodziejami w niskim stopniu, zaś te należące do szóstej klasy są trudne do sforsowania nawet przy użyciu elektronarzędzi o dużej mocy.
Jakie drzwi wybrać – z przeszkleniami czy bez?
Producenci stolarki drzwiowej mają do zaproponowania swoim klientom duży wybór drzwi zewnętrznych do domu. Zależnie od konkretnych oczekiwań możemy zdecydować się na atrakcyjne cenowo, ale mniej odporne na uszkodzenia czy włamania drzwi z tworzywa sztucznego lub droższe modele drewniane, aluminiowe lub stalowe o lepszych parametrach. Jeśli zaś chodzi o przeszklenia, to wiele zależy od naszych preferencji. Inwestorzy chcący wprowadzić więcej światła do przedsionka domu mogą wybrać drzwi z przeszkleniami. Na rynku tego typu produktów bez trudu znajdziemy model o wysokich parametrach termoizolacyjnych i antywłamaniowych. Osoby, którym zależy przede wszystkim na poczuciu intymności, mogą zaś wybrać drzwi pełne.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY