Pierwsza rocznica otwarcia mostu pieszo-rowerowego na Wiśle

fot. UM Warszawa

28 marca minął rok od otwarcia mostu pieszo-rowerowego. Chętnie odwiedzana przez mieszkańców i turystów przeprawa od razu stała się kolejną wizytówką Warszawy. W tym czasie z popularnej „kładki” łączącej ulice Karową i Okrzei skorzystano 3,5 miliona razy.

To najdłuższy most pieszo-rowerowy w naszym kraju – i jeden z najdłuższych w Europie. Zaciekawienie nową atrakcją oraz okres świąteczny sprawiły, że zaledwie po tygodniu od otwarcia nowej warszawskiej atrakcji zarejestrowano 200 tys. przejść.

fot. E. Lach; UM Warszawa

Według szacunków Zarządu Dróg Miejskich w ciągu pierwszego roku od otwarcia było ponad 3,5 mln przejść, z czego ponad 26% stanowią przejazdy rowerem.

Funkcjonalna atrakcja

Duży ruch na moście pieszo-rowerowym wynika z kilku rzeczy. Przede wszystkim to funkcjonalne połączenie między dwoma brzegami Wisły. Nowa przeprawa łączy Trakt Królewski ze Starą Pragą. Pieszo można ją przejść w 6 minut (często zajmuje to jednak więcej czasu, ponieważ trudno oprzeć się pokusie podziwiania widoków), a przejechać na rowerze – w 2 minuty. Ma więc duże znaczenie komunikacyjne – zarówno dla mieszkańców, jak i turystów – które jeszcze bardziej wzrosło po wybudowaniu nowego przejścia dla pieszych na wysokości ul. Karowej.

Mieszkańcy i turyści mogą przysiąść na zamontowanych siedziskach i podziwiać panoramę Warszawy. Ogromne wrażenie – zwłaszcza po zmierzchu – robią śródmiejskie i wolskie wieżowce.

fot. C. Warś; UM Warszawa

Z mostu można także zobaczyć Zamek Królewski czy Kolumnę Zygmunta.

Oznaczony został na nim także – między drugim a trzecim filarem mostu licząc od praskiej strony – Warszawski Południk Zerowy.

Popularność nowego mostu sprawiła, że stał się także miejscem różnych wydarzeń. To właśnie na „kładce” nagrywano jeden z odcinków programu telewizyjnego „Top Model”. Most „zagrał” także w teledysku do jednej z piosenek Moniki Brodki. Pojawiali się na nim uliczni grajkowie, a nawet biały miś, zupełnie podobny do tego na Krupówkach.

fot. C. Warś; UM Warszawa

Most dla WOŚP

Pierwsze wydarzenia na moście – o czym warto wspomnieć – miały miejsce tuż przed jego otwarciem. Wówczas odwiedzili go zwycięzcy aukcji z okazji 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której przedmiotem było właśnie przedpremierowe wejście na most. Aukcję oficjalnie wygrał pan Karol, który na most przyszedł z synem Antkiem. To właśnie Antek był jednocześnie pierwszym rowerzystą na moście.

Kolejnego dnia most odwiedził pan Marcin wraz z żoną Danusią. Pan Marcin złożył dokładnie taką samą ofertę jak pan Karol. Był jednak o 8 sekund „wolniejszy”. Pan Marcin bez wahania zgodził się wpłacić na konto WOŚP 4300 zł za „drugie wejście na most”.

Ważny etap na dalszej drodze

Kolejnym etapem zmian po wybudowaniu przeprawy na praskim brzegu Wisły jest przebudowa ul. Okrzei. Trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy tej inwestycji. A na lewym brzegu planowane jest przedłużenie ul. Karowej. Ta również – jak ul. Okrzei – została częścią projektu Nowe Centrum Warszawy.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.