Pierwsze mieszkanie — jak kupić?

Zakup własnego mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. To inwestycja na lata, dlatego warto podejść do niej z rozwagą i dobrze się przygotować. Jak uniknąć stresu i potencjalnych problemów?

Przygotuj się do zakupu mieszkania

Zanim zaczniesz szukać mieszkania, zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz. Czy masz rodzinę? Czy dojeżdżasz do pracy samochodem, czy komunikacją miejską? Czy lubisz ciszę i spokój, czy ruch i gwar? 

Odpowiedzi na te pytania pozwolą odpowiednio przygotować się do zakupu pierwszych czterech kątów. Warto skorzystać z usług kancelarii nieruchomości, aby do zakupu przygotować się pod względem prawnym, tak by nic Cię nie zaskoczyło w trakcie transakcji. 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie mieszkania, sprawdź jego księgę wieczystą, aby upewnić się, że mieszkanie nie jest obciążone hipoteką. Odwiedź okolicę, aby zobaczyć, jak wygląda infrastruktura i komunikacja. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, sprawdź jego stan techniczny. 

Planując zakup pierwszego mieszkania, warto skorzystać z usług pośrednika nieruchomości. Przedstawi on tylko takie oferty, które są zgodne z Twoimi potrzebami, zajmie się dokumentacją, przyspieszając proces zakupu. 

Zaplanuj swój budżet

Kolejnym ważnym krokiem jest zaplanowanie budżetu. Sprawdź swoje oszczędności i możliwości finansowania. Większość osób wymarzone M kupuje na kredyt, dlatego warto sprawdzić swoją zdolność kredytową. To ona decyduje, czy bank udzieli Ci kredytu i na jakich warunkach. Pamiętaj, że do kredytu musisz dołożyć wkład własny. 

Co wpływa na zdolność kredytową? 

· Dochody, 

· wiek, 

· zatrudnienie, 

· sytuacja rodzinna, 

· historia kredytowa w BIK. 

O kredyt będziesz mógł się starać po podpisaniu umowy przedwstępnej. 

Budżet na zakup mieszkania to nie tylko zdolność kredytowa i wkład własny czy środki na spłatę kredytu, ale również koszty dodatkowe, takie jak: opłaty notarialne, wynajęcie fachowców, podatek od nieruchomości. 

Jeśli kupiłeś mieszkanie w stanie deweloperskim, czeka cię jeszcze jego wykończenie. Koszty mogą sięgać nawet 10-20% wartości nieruchomości, dlatego warto zaplanować je w budżecie. 

Zakup mieszkania — niezbędne dokumenty

Zabezpieczenie transakcji odpowiednimi dokumentami prawnymi chroni Cię na każdym etapie zakupu. Pierwszym krokiem jest podpisanie umowy przedwstępnej. Zobowiązuje ona obie strony do finalizacji transakcji i określa jej warunki. Powinna zawierać dane sprzedającego i kupującego, cenę mieszkania, a także kary umowne w przypadku rezygnacji jednej ze stron. Najważniejszym dokumentem jest akt notarialny, który potwierdza przeniesienie własności. Podpisywany jest w obecności obu stron i notariusza, który sprawdza zgodność dokumentacji i dba o legalność transakcji. Dopiero po podpisaniu aktu notarialnego i dokonaniu wpisu do księgi wieczystej stajesz się pełnoprawnym właścicielem mieszkania. 

Zakup mieszkania to złożony proces. Aby wszystko przebiegło po naszej myśli, warto skonsultować się z radcami prawnymi, doradcami nieruchomości, ekspertami finansowymi czy deweloperami. Rozmowy ze specjalistami pozwolą zabezpieczyć transakcję na każdym polu i uniknąć dodatkowego stresu

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.