Podatek PPE posiada pięć stawek, przeznaczonych dla konkretnych grup przedsiębiorców, warto poznać wszystkie z nich.
Podatki w Polsce – dla kogo podatek PPE?
Jedną z możliwych form opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce jest tzw. podatek zryczałtowany. Jest to forma naliczania świadczeń pieniężnych wobec państwa nie uwzględniająca kosztów uzyskania przychodu. Polega na szacowaniu wysokości opodatkowania firmy na podstawie całego przychodu i ustalania jednej, stałej i niezmiennej stawki procentowej do opłacenia. Mogą z niej skorzystać jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki jawne i spółki cywilne. PPE podatek [https://magazynprzedsiebiorcy.pl/ppe-podatek] dostępny jest również dla tzw. wolnych zawodów, z czymże ich lista jest starannie określona w stosownej Ustawie.
PPE podatek – kto nie może z niego skorzystać?
Podatek zryczałtowany nie może być rozwiązaniem dla przedsiębiorców pracujących dodatkowo na etacie w innej firmie lub tych, którzy zrezygnowały z etatu, by potem świadczyć te same usługi jako firma samodzielnie. Podatek PPE nie jest też możliwą formą dla aptek, placówek handlujących papierami wartościowymi, jak również sprzedawców wyposażenia aut.
Inny obostrzeniem dla osób płacących podatki w Polsce [https://magazynprzedsiebiorcy.pl/podatki-w-polsce] jest wysokość przychodu. Ustawodawca zaznaczył, że z formy ryczałtu wyklucza podmioty, które osiągają przychody powyżej 2 mln euro (w przeliczeniu na złotówki przy średnim aktualnym kursie euro).
Podatek PPE – wysokość stawek
W ramach podatku PPE ustawodawca przewidział pięć stawek, które obowiązują konkretne grupy przedsiębiorców o wysokości:
· 17%
· 15%
· 10%
· 5,5%
· 3%
Pierwsza, najwyższa 17-procentowa stawka podatku PPE jest przeznaczona dla osób prowadzących działalność gospodarczą i wykonujących tzw. wolne zawody. Są to przede wszystkim nauczyciele udzielający korepetycji, lekarze i weterynarze, stomatolodzy, profesjonalni tłumacze oraz pielęgniarki i położne.
Kolejna stawka, którą możesz płacić uiszczając podatki w Polsce, to 15% podatek zryczałtowany. Przeznaczony jest dla szeroko pojętego pośrednictwa. Ustawodawca zalicza do niej biura podróży i inne firmy zajmujące się organizowaniem wyjazdów zagranicznych. Obowiązuje również podmioty z zakresu handlu hurtowego oraz sprzedaży aut mechanicznych, jak i części i akcesoriów do nich (zarówno stacjonarnie i internetowo). Ta skala podatku PPE obejmuje też fotografów, wydawców gier komputerowych i oprogramowania software. 15-procentowy podatek jest dostępny również dla hotelarstwa.
Kolejny próg to 10% obowiązujący osoby osiągające przychody z obrotu nieruchomościami we własnym zakresie. Jest to stosunkowo nowa stawka, wprowadzona przez rząd w styczniu 2021 roku.
Podatek PPE w stawce o wysokości 8,5% obejmuje właścicieli gastronomii: restauracji, lokali, które sprzedają napoje alkoholowe przekraczające 1,5%. W tym progu podatkowym mieszczą się również biblioteki i domy kultury oraz inne instytucje związane z szeroko pojętą kulturą. Ustawodawca przewidział tę stawkę dla firm produkujących towary z materiałów dostarczonych przez klienta oraz przedsiębiorców świadczących usługi z zakresu edukacji oraz zwalczania pożarów.
Ryczałt o wysokości 5,5% przeznaczony jest dla branży budowlanej oraz przedsiębiorstw transportowych, które przewożą produkty autami o ładowności powyżej 2 ton. Kolejną grupą, która może skorzystać z tego progu opodatkowania są punkty handlowe sprzedające jednorazowe bilety komunikacji miejskiej, karty magnetyczne czy znaczki pocztowe.
Podatek PPE najniższego progu o wartości 3% przeznaczony jest według Ustawy regulującej podatki w Polsce dla gastronomii, która nie sprzedaje alkoholu powyżej 1,5%. W tej grupie znajdują się również podmioty zajmujące się łowieniem ryb i surowców morskich, produkcją zwierzęcą oraz handlem.
Jak zostać płatnikiem podatku PPE?
Reasumując, jest wiele grup przedsiębiorców, które mogą skorzystać z ryczałtowej formy rozliczenia z państwem. Aby płacić podatek PPE należy przy zakładaniu działalności albo do 20. kolejnego miesiąca zgłosić w Urzędzie Skarbowym deklarację o decyzji. Następnie płatnik co miesiąc zobowiązany jest dostarczania do US formularza PPE, według którego szacuje on wysokość opłaty. Podatki w Polsce nie należą do najłatwiejszych do zrozumienia, jednak wiedza o możliwych formach ich uiszczania może znacząco poprawić kondycję finansową firmy.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY