Polki się nie badają, a warto. Dlaczego tak jest? Fundacja OnkoCafe o przyczynach i rozwiązaniach

fot. Radio Kolor

Wykorzystanie potencjału Internetowego Konta Pacjenta oraz medycyny pracy, wdrożenie programu „Moje Zdrowie”, powrót do imiennych zaproszeń, SMS z aktywnym linkiem do rejestracji na mammografię. Od ponad roku Fundacja OnkoCafe dyskutuje o tym, jakie rozwiązania systemowe mogą ułatwić Polkom regularne wykonywanie badań profilaktycznych.

Jesteśmy na półmetku Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, profilaktyka znalazła się wysoko wśród jej priorytetów. To najwyższy czas na wprowadzanie zmian, które realnie poprawią zgłaszalność Polek na badania profilaktyczne – napisała Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej.

Mamy do czego dążyć

70% – taki poziom zgłaszalności na mammografię i cytologię powinny osiągnąć Polki, by skutecznie zmniejszyć umieralność z powodu raka piersi i szyjki macicy. W Polsce obecnie jest on na poziomie 31,9% dla mammografii i 11,18% dla cytologii, a w samej Warszawie jest jeszcze niższy.

W Polsce pod tym względem, polegliśmy zarówno na polu informacyjnym jak i edukacyjnym – mówiła Radiu Kolor prezeska Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej Dorota Korycińska.

Rzadkie badania efektem niewiedzy

Z raportu wykonanego przez stowarzyszenie Sarcoma wynika, że Polki nie mają po prostu wiedzy na temat badań – mówiła Dorota Korycińska.

Dlaczego to takie ważne? Mammografia pozwala wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany, kiedy rak piersi jest we wczesnej fazie rozwoju i istnieje szansa nawet na całkowite wyleczenie. To badanie, dzięki któremu rzeczywiście można uratować życie, tłumaczyła prezeska Fundacji OnkoCafe, Anna Kupiecka.

Co roku około 4 do 5 tysięcy kobiet choruje na raka piersi lub szyjki macicy.

Rozwiązania, które zachęcą kobiety do badań

Strona publiczna pracuje nad szeregiem rozwiązań – wśród pomysłów dyskutowane są m.in. wykorzystanie potencjału Internetowego Konta Pacjenta, programu „Moje Zdrowie” czy rozwiązania w ramach medycyny pracy.

Dostępne dane literaturowe wskazują, że istotnym czynnikiem zwiększającym udział w przesiewie jest zarekomendowanie wykonania mammografii przez lekarza i to nawet w czasie wizyty, nie związanej bezpośrednio z tym zagadnieniem. Stąd zapowiedziane na początku 2024 roku zmiany, które umożliwiłyby zapisanie się na mammografię podczas wizyty u lekarza medycyny pracy, wydają się bardzo dobrym kierunkiem. Niestety, projektowane rozwiązania jeszcze nie zostały wdrożone, co nadal pozostaje niewykorzystaną szansą zwiększenia uczestnictwa w przesiewie, a tym samym zredukowania umieralności na raka piersi w Polsce – zwraca uwagę dr hab. n. med. Paweł Koczkodaj, EMBA prof. Instytutu.

Ministerstwo Zdrowia pracuje również nad wdrożeniem programu „Moje Zdrowie”. W marcu 2025 roku do konsultacji publicznych został przekazany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, który wprowadza program badań profilaktycznych „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej” i ma zastąpić obecnie realizowaną „Profilaktykę 40 PLUS”.

Wszystkie wyniki badań będą raportowane do IKP i – za zgodą pacjenta – będą mieli do nich dostęp inni lekarze, w tym specjaliści. Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić program od maja tego roku i docelowo ma on uwzględniać m.in. umawianie pacjentek na badania w kierunku raka piersi czy szyjki macicy. Natomiast do tego konieczne jest uruchomienie centralnej e-rejestracji.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.