Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. Głównym tematem będzie bezpieczeństwo

fot. UM Warszawa

1 stycznia po raz drugi Polska na sześć miesięcy objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Polska prezydencja będzie wspierać działania wzmacniające europejskie bezpieczeństwo w wymiarze zewnętrznym i wewnętrznym, informacyjnym, energetycznym czy zdrowotnym.

Z tej okazji w Warszawie zawisły europejskie flagi, do 13 stycznia powiewać będą także na pojazdach WTP. Również Pałac Kultury i Nauki wieczorami podświetlany jest w kolorach flag polskiej i europejskiej.

A dziś (3 stycznia) wieczorem w stołecznym Teatrze Wielkim-Operze Narodowej nastąpi inauguracja owego przewodnictwa Rzeczpospolitej w UE.

fot. UM Warszawa

Początek roku to szczególny czas nie tylko dla Polski, ale dla całej Wspólnoty, na który polska prezydencja ma wpływ. To okres tuż po wyborach do parlamentu Europejskiego i początek prac nowego składu Komisji Europejskiej.

Polska prezydencja będzie mierzyć się także z wyzwaniami dotyczącymi takimi jak: europejskiego bezpieczeństwa, migracji, zmian klimatu, konieczności zapewnienia konkurencyjności UE na globalnym rynku.

Pod przewodnictwem Polski w Radzie UE w Warszawie odbędą się 22 rady nieformalne na poziomie ministrów z krajów UE. Główne wydarzenia odbędą się w Warszawie, ale prezydencja ma charakter ogólnopolski z planowanymi spotkaniami w około 20 miastach.

Co robi Rada Unii Europejskiej?

Rada Unii Europejskiej reprezentuje rządy państw członkowskich. Na jej forum ministrowie ze wszystkich państw Unii:

  • negocjują i uchwalają unijne prawo,
  • zawierają w imieniu UE umowy międzynarodowe,
  • uchwalają budżet UE,
  • tworzą unijną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa,
  • koordynują politykę państw członkowskich w konkretnych dziedzinach.

Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie przejmuje rotacyjną prezydencję w Radzie, obejmując przewodnictwo raz na 13,5 roku. Polska sprawuje tę funkcję po raz drugi, pierwszy raz miał miejsce w 2011 roku.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.