Pomnik bohaterki powstania listopadowego ma stanąć w Parku Świętokrzyskim, na rogu ulic Świętokrzyskiej i Emilii Plater. Zanim się to jednak wydarzy, pomnik musi zostać zaakceptowany przez miejski zespół do spraw pomników i upamiętnień.
Jest zgoda ponad podziałami w sprawie budowy pomnika Emilii Plater. Chcemy, żeby ten pomnik powstał w parku Świętokrzyskim, na rogu ulicy Świętokrzyskiej i Emilii Plater. Ja już tam przeszłam się i to nie chodzi o jakiś wielki pomnik, raczej właśnie o symboliczne, fajne rozwiązanie. I tam jest miejsce, żeby taki pomnik postawić. Mamy bardzo mało pomników kobiet. Zwłaszcza kobiet znanych z imienia i nazwiska, a naprawdę postać Emilii Plater, jej życiorys jest fascynujący. To taki bardzo świetlany przykład. Nie tylko dla kobiet, ale i dla mężczyzn – mówi przewodnicząca rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.
Pomnik Emilii Plater będzie jedną z nielicznych rzeźb przedstawiających kobiety w Warszawie. Łącznie w stolicy jest ponad 450 pomników, ale tylko 7 z nich upamiętnia konkretną kobietę. Większość z nich została wzniesiona na cześć mężczyzn lub wydarzeń historycznych, pojawia się też dużo przedstawień kobiet w roli anonimowych symboli.
Emilia Plater żyła w latach 1806-1831. Razem z przyjaciółką Marią Prószyńską utworzyła kilkusetosobowy powstańczy oddział, w skład którego weszli strzelcy, kawalerzyści i kosynierzy. W drodze do Dyneburga zbierała kolejnych ochotników i stoczyła kilka zwycięskich starć z siłami rosyjskimi. Wzięła udział w powstaniu listopadowym.