Miasto doszło do porozumienia z rządem w sprawie budynku należącego niegdyś do Federacji Rosyjskiej. Kompleks Szpiegowo po latach nareszcie będzie mógł przysłużyć się mieszkańcom Warszawy.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski podpisali porozumienie dotyczące ostatecznego przejęcia przez miasto od Skarbu Państwa „Szpiegowa”.
Co stolica ma zamiar zrobić z nieruchomością? – na to pytanie odpowiedziała rzeczniczka Ratusza, Monika Beuth.
W zamian za przekazanie kompleksu Ratusz zobowiązał się udostępnić funkcjonariuszom policji 40 mieszkań.
Nie do końca jesteśmy w stanie stwierdzić jak długo ten remont potrwa — mówiła Monika Beuth.
Remont budynku w fatalnym stanie
Prace będą polegać na wyremontowaniu głównego budynku, w którym znajduje się około 100 mieszkań oraz na wyburzeniu dwóch niższych budynków od strony ulicy i postawieniu tam kolejnego bloku.
Nowy budynek będzie mógł powstać w miejscu obecnych zabudowań pomocniczych, w tym dawnego klubu oficerskiego. Budynek ten będzie wpisywać się w układ urbanistyczny rejonu oraz nawiązywać architektonicznie do bryły „Szpiegowa”. Miasto szacuje, że pomieści on do 70 lokali mieszkalnych oraz lokale usługowe o charakterze niekomercyjnym. W jednopoziomowym, podziemnym garażu może powstać 67 miejsc postojowych.
Koszt modernizacji wyceniono na 100 milionów złotych. Miasto szuka wsparcia finansowego ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego lub z Krajowego Planu Odbudowy, by nie musiało w całości sponsorować przedsięwzięcia.
Harmonogram Inwestycji pojawi się w ciągu kilku tygodni.