Prawdziwych przyjaciół poznaje się każdym wieku – w Warszawie ruszył Tydzień Międzypokoleniowy

fot. um.warszawa.pl

W tym roku w warszawskich instytucjach, którym bliska jest idea integracji międzypokoleniowej od 24 kwietnia do 30 kwietnia odbędzie się ponad 100 wydarzeń skierowanych do osób z różnych grup wiekowych. Hasło tegorocznej edycji to „Prawdziwych przyjaciół poznaje się każdym wieku”. W muzeach, teatrach, domach kultury, bibliotekach, fablabach oraz w Centrach Aktywności Międzypokoleniowej będą organizowane warsztaty, koncerty, spacery, spotkania i wykłady. Udział w większości wydarzeń jest bezpłatny.

– Nasze społeczeństwo się starzeje, dlatego poznawanie potrzeb jednej i drugiej strony jest obecnie bardzo ważne. Atrakcji jest naprawdę wiele zarówno dla młodszych, jak i dla starszych warszawiaków. W naszym CAM-ie będzie można poznawać się poprzez speed friending i na potańcówce, w bibliotece na Targówku powspominamy PRL, z kolei na Żoliborzu będziemy tworzyć zegary ścienne. Serdecznie zapraszam! – mówiła Joanna Dolińska-Dobek, dyrektor Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie.

W programie Tygodnia Międzypokoleniowego znalazło się wiele niecodziennych propozycji. Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych z Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Klub Seniorów na Targówku przygotowały m.in. wydarzenie „Poznawanie rzeźb na Bródnie. Gra terenowa dla osób w każdym wieku.”, a Muzeum Warszawy zaprasza na warsztaty z animacji poklatkowej.

Z kolei w domach kultury będzie można wziąć udział w koncertach, spotkaniach i zajęciach tematycznych. Wawerskie Centrum Kultury zaprasza na zajęcia taneczne „Rytm, ruch i relacje”. Centrum Kultury i Aktywności w Dzielnicy Targówek organizuje warsztaty pt. „Zróbmy swoje drzewo genealogiczne – warsztaty dla dużych i małych, którzy chcą dowiedzieć się jak najwięcej o swoich korzeniach”.

Także warszawskie biblioteki zaangażowały się w Tydzień Międzypokoleniowy i przygotowały warsztaty artystyczne oraz spotkania autorskie. Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy organizuje „Międzypokoleniowy Quiz”, podczas którego seniorzy będą mieli okazję wykazać się znajomością m.in. młodzieżowego slangu czy wiedzą o nowoczesnych technologiach, a młodzież będzie odpowiadała na pytania dotyczące czasów PRL-u oraz kultowych seriali z lat 60’ 70’ 80’ i 90’.

Więcej informacji o programie wydarzeń Tygodnia Międzypokoleniowego znajduje się na stronie CAMu Nowolipie.

– Chciałabym Państwa namówić do jednej rzeczy w trakcie tego tygodnia, żebyśmy sobie postawili za cel wzięcie udziału w wydarzeniach z naszymi wnuczkami, czy bliskimi nam młodymi osobami. Bądźmy razem i pokażmy młodemu pokoleniu, że babcia i dziadek także mają swoją zainteresowania i ciekawie spędzają czas – mówiła Małgorzata Żuber-Zielicz, przewodnicząca Warszawskiej Rady Seniorów.

Tydzień Międzypokoleniowy wpisuje się w obchody Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej przypadającego na 29 kwietnia. Został ustanowiony w 2011 roku przez Komisję Europejską, żeby przypominać o tym, jak ważne jest łączenie pokoleń, budowanie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń oraz poglądów między pokoleniami.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.