Fundacja Rak’n’Roll.Wygraj Życie oraz fotografka Anna Bedyńska zachęcają do szukania kropek. Projekt Spot the Dot ma nas zachęcić do zwrócenia uwagi na znamiona na skórze, czyli jeden z ważnych etapów profilaktyki czerniaka.
Fotografkę Annę Bedyńską los rzucił do Tokio. Poznawanie miasta zaczęła od Muzeum Yayoi Kusamy. Po pierwszej wystawie zostały jej powidoki – kropki, którymi Kusama obsesyjnie pokrywała kolejne metry płótna, zaczynają prześladować i ją. Bedyńska widzi je wszędzie: w detalach miejskich i architekturze, na ubraniach i towarach. Nie szuka ich – przychodzą same.
Po powrocie do Polski Anna Bedyńska zaprezentowała swoje zdjęcia przedstawicielom Rak’n’Rolla z propozycją wykorzystania szerokiej metaforyki fotografii do działań profilaktycznych. Kropki z obrazów Bedyńskiej zaczęły zachęcać do szukania tych pozostałych – w przestrzeni miejskiej, na przedmiotach użytkowych oraz na własnej skórze. Znajomość kropek – znamion – to część profilaktyki czerniaka.
Szukanie kropek wokół siebie może być zabawą. Poznawanie znamion na własnej skórze także może być interesujące. Cieszymy się, że razem z Anną Bedyńską oraz marką La Roche-Posay mamy okazję zachęcać do dbania o siebie i potwierdzania zdrowia skóry. Dbałość o nią jest podstawowym etapem profilaktyki. Powinna stać się naszą codzienną, dobrą praktyką – mówi Jacek Maciejewski z Fundacji Rak’n’Roll.
Projekt Spot the Dot
Projekt Spot the Dot trwa od czerwca do września. Rozpoczęła go wystawa zdjęć Anny Bedyńskiej w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie (czerwiec 2024). Do wystawy prowadzi pokryta kropkami al. Agrykola. Na lipiec i sierpień zaplanowano działania edukacyjne. We wrześniu odbędzie się premiera książki z fotografiami Bedyńskiej oraz informacjami na temat profilaktyki czerniaka (wydawcą jest holenderska organizacja o tej samej nazwie: Spot the Dot). Premiera albumu połączona będzie ze spotkaniem autorskim i rozmową na temat nowego podejścia do prowadzenia działań profilaktycznych.
Wierzę, że fotografia ma ogromną moc. Przekazuje emocje, idee i piękno, ale przede wszystkim potrafi poruszyć i łączyć ludzi. Jeśli przy okazji spotkania ze Spot the Dot, ktoś dowie się, że powinien mapować ciało tak, jak mapujemy przestrzeń wokół nas, i dzięki temu zrobi pierwszy krok w stronę profilaktyki czerniaka, będzie to oznaczało, że fotografia zyskała jeszcze jedną ważną funkcję – angażowania ludzi do dbania o swoje zdrowie – komentuje Anna Bedyńska.
Dlaczego Fundacja chce mówić o profilaktyce w nowy sposób?
Fundacja Rak’n’Roll kolejny raz w nieszablonowy sposób zaprasza do profilaktyki. Inicjatywy, które zachęcają do potwierdzania zdrowia oraz treści i kampanie tematyczne prowadzone są „daleko od choroby” i emocji z nią związanych. W ramach nurtu Profilaktyka Na Nowo, Rak’n’Roll przekonuje do mówienia o badaniach profilaktycznych hasłami związanymi z pielęgnacją, dbaniem o siebie.