13 grudnia pod wydziałem biologii i chemii Uniwersytetu Warszawskiego odbył się protest niepełnosprawnych pracowników firmy sprzątającej Ever Group. Protestujący oskarżają swojego pracodawcę o mobbing.
Organizatorzy piątkowego protestu to w większości obecnie przebywające na zwolnieniu lekarskim osoby z niepełnosprawnościami zatrudnione w firmie Ever Group. Protest wsparł Związek Syndykalistów Polski działający na rzecz samoorganizacji pracowników.
Żądania pracowników dotyczyły zaprzestania nękania, przywrócenia pracowników do pierwotnego miejsca pracy, zwolnienia kierowniczki za mobbing i zatrudnienia większej liczby osób.
Pracownice skarżą się na mobbing i próbę rozbicia ich grupy pracowniczej przez nowe kierownictwo. Jednej osobie nie przedłużono umowy o pracę. Jedna osoba dostała naganę. Codziennie spotykają się z mobbingiem w postaci wyzwisk i zniewag i dopytywania się, kiedy zrezygnują z pracy. Załoga została zredukowana z 18 osób do 11 przy zachowaniu zakresu pracy — czytamy na Facebooku ZSP.
– mówiła Zenobia Żaczek, członkini Związku.
Największe skargi dotyczą nowej kierowniczki, mówiła jedna z niedawno zwolnionych pracowniczek Agata Kołodziejska.
Wielu pracowników poszło na zwolnienia lekarskie z powodu stresu.
Rozmowy z firmą
Jedna z pracownic odbyła z dyrektorem operacyjnym spółki rozmowę o nieprawidłowościach, w efekcie zlecono przeprowadzenie wewnętrznego audytu, ten jednak nie wykazał żadnych nieprawidłowości w traktowaniu pracowników.
– mówił dyrektor operacyjny spółki Ever Group Szymon Wichrowski.
Dodał również, że nie miał pojęcia o planowanym proteście na terenie należącym do jednego z klientów firmy. Zapewnia, że będzie przyglądać się tej sytuacji i zaprasza pracowników do rozmów.
Stanowisko Uniwersytetu
Uniwersytet Warszawski wystosował następujące oświadczenie:
W związku z informacjami o możliwych przypadkach zachowań niepożądanych w firmie Grupa Ever, władze Uniwersytetu Warszawskiego natychmiast zażądały od tego podmiotu szczegółowych wyjaśnień i podjęcia stosownych działań naprawczych. […] Od otrzymanych wyjaśnień zależne będą dalsze decyzje UW dotyczące współpracy z firmą.
Uniwersytet Warszawski sprzeciwia się wszelkim formom mobbingu, dyskryminacji i łamania praw pracowniczych, zarówno w swoich strukturach, jak i wśród podmiotów współpracujących.
Uczelnia zapewnia, że będzie monitorować tę sytuację i podejmie stosowne działania, kierując się zasadami etyki i poszanowaniem praw pracowników.