Fundacja Ronalda McDonalda oraz Radio Kolor zachęca do przekazania półtorej procenta podatku dla fundacji Ronalda McDonalda. Przekazując 1,5% Fundacji Ronalda McDonalda, wspierasz misję „Aby rodzina mogła być razem” i budowę trzeciego w Polsce Domu Ronalda McDonalda dla narodowego szpitala pediatrycznego, Instytutu “Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.
Chcemy stworzyć otoczenie, które umożliwi chorym dzieciom i ich bliskim przebywanie razem w trudnych chwilach. To niezwykle istotne, aby w takich sytuacjach mogli być obok siebie, wspierając się nawzajem.
– Nasze programy są uzupełnieniem publicznego systemu opieki zdrowotnej. Fundacja Ronalda McDonalda jest głosem rodziców, rodzin dzieci potrzebujących specjalistycznej opieki medycznej
w szpitalach. Jesteśmy w największych ośrodkach pediatrycznych i pomagamy zmieniać je w przyjazne całej rodzinie dziecka – pacjenta. 1,5% buduje. Dosłownie z tych pieniędzy będziemy finansować powstanie Domu dla rodzin najdłużej leczonych dzieci w Instytucie Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. To jest szpital, który zna w Polsce każdy. Tu przyjeżdża się
z najdalszych części kraju i rodzice gotowi są na każde poświęcenie. Dom w sytuacji długiego leczenia zmienia wszystko. Rodziny, które dziś mieszkają w Domu w Krakowie czy w Warszawie nie wyobrażają sobie, jak to było wcześniej, gdy Domów nie było. – mówi Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.
Obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego został przez Państwo połączony z oddaniem podatnikom prawa do decydowania o bezpośredniej pomocy na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Której? Na to pytanie każdy odpowiada sam. To jest ten moment, w którym wypełniając PIT, wpisując KRS organizacji mamy wpływ na rozwiązania dla najważniejszych społecznie tematów. Publiczna medycyna pediatryczna bez pomocy wyspecjalizowanych organizacji pożytku publicznego nie będzie się zmieniać tak szybko, jak tego oczekujemy jako rodzice.
W centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie, długiej, trudnej choroby dziecka, wiążącej się z pobytem w szpitalu, z wyjazdem z domu do innego miasta. Wszystkie pogramy Fundacji wspierają procesy leczenia dzieci, bo uwzględniają pełne spektrum ich psychologicznych potrzeb. Dziecko nie może w szpitalu być samo, nie można odbierać mu jednego z rodziców, dla którego nie ma miejsca na oddziale i nie wolno rozdzielać od siebie zdrowego i leczącego się rodzeństwa. Flagowym programem Fundacji są Domy Ronalda McDonalda, które rozwiązują długą listę problemów rodziny, której dziecko zmaga się chorobą.
W tym roku prosząc o 1,5% podatku, prosimy o pomoc w budowie trzeciego Domu w Polsce, bo Dom przy Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie jest już pierwszą potrzebą rodzin.
– Dom Ronalda McDonalda jest dla rodziny domem na czas choroby dziecka. Cała rodzina może być blisko, tak długo jak trwa hospitalizacja. Wszystkie Domy budowane są w bezpośrednim sąsiedztwie szpitali dziecięcych, aby mama i tata mogli zamieszkać dosłownie na wyciągnięcie ręki. Wypoczęty rodzic jest wsparciem dla dziecka, łatwiej znosi stres związany z procesem leczenia, jest świadomym partnerem dla zespołu medycznego. Rodzice mieszkający w Domu zabierają stąd masę energii dla innych rodziców na oddziale, dostają w Domu pomoc i wsparcie, którymi natychmiast dzielą się dalej innymi. Domy w Polsce pomagają bezpłatnie. – zauważa Katarzyna Rodziewicz.
Emocje pod czułą opieką
Dr n. med. Marek Migdał, Dyrektor Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” tłumaczy, że ta inwestycja zapewni rodzinom doświadczającym choroby dziecka wygodne miejsce do odpoczynku
nabrania sił, do odzyskiwania poczucia normalności, do dbania o więzi w rodzinie i emocje.
– Wiemy, jak trudny i stresujący dla całej rodziny może być proces leczenia dzieci. W tym Domu będą miały możliwość spędzania czasu razem, co z pewnością przyczyni się do poprawy ich samopoczucia i może przyspieszyć powrót do zdrowia – dodaje dyrektor.
W Domu Ronalda McDonalda ważna jest także bliskość innych rodzin. Poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu ludzi, którzy dzielą to samo doświadczenie przekłada się na redukcję stresu, większą odporność na wyzwania, które mogą się pojawić w czasie pobytu w szpitalu.
Mały procent, wielka pomoc
Dlaczego ta forma wsparcia jest dla organizacji pożytku publicznego szczególnie ważna? – 1,5% podatku to możliwość dana nam, by decydować, dokąd bezpośrednio trafiają nasze środki. Bez naszej decyzji oczywiście także zostaną wykorzystane, ale wskazując konkretny cel, mamy pewność, że kierujemy wsparcie w miejsce, które uważamy za najbardziej stosowne – mówi Mateusz A. Bonca, prezes JLL Polska – firmy należącej do grona przyjaciół Fundacji. – Uważam, że warto z tej możliwości korzystać i sam to robię – dodaje.
Tłumaczy też, co wyróżnia Fundację Ronalda McDonalda na tle innych organizacji pozarządowych:
– To przede wszystkim niezwykle transparentny model działania i bardzo efektywne procesy wewnętrzne, gwarantujące skuteczne wykorzystanie przekazanych środków. Zespół Fundacji jest niezwykle profesjonalny – zapewnił.
Prosimy, wspieraj z nami publiczną medycynę pediatryczną! Wystarczy w formularzu PIT wpisać nasz KRS 0000 105450 i kwotę wynikającą z wyliczenia 1,5% podatku. Trzeci Dom Ronalda McDonalda przy Instytucie “Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie będzie służył chorym dzieciom i ich rodzinom przez następne kilkadziesiąt lat.
O Fundacji Ronalda McDonalda
„Aby rodzina mogła być razem” – to misja powołanej w Polsce w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda. Jest częścią międzynarodowej organizacji Ronald McDonald House Charities, wspierającej medycynę pediatryczną w 62 krajach na świecie. W centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem w szpitalu. Skala tych działań obejmuje cały kraj, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze.
Domy Ronalda McDonalda, czyli najważniejsze programy Fundacji to komfortowe, bezpłatne miejsca dla rodzin długo leczonych dzieci oraz Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach pediatrycznych, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnej przestrzeni socjalnej: kuchni, salonów rodzinnych, pralni i łazienek.
Program „Łóżka dla Rodziców” to praktyczny wymiar idei znanej jako opieka skoncentrowana na całej rodzinie dziecka (Family-Centered Care). Dopełnia on działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny
z dzieckiem w szpitalu. Wyglądem przypominające fotel, pełni funkcję siedzenia i wygodnego, rozkładanego spania. Od łóżka często zaczyna się długa lista zmian w szpitalu, które służą dzieciom i rodzinom.
Program „NIE nowotworom u dzieci” skupia się wokół kolejnego kluczowego obszaru działań Fundacji, jakim jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG o tej samej nazwie, realizowany na pokładzie mobilnego Ambulansu medycznego. Powstał jako odpowiedź na potrzebę wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych wieku dziecięcego, łącząc wiedzę i doświadczenie wybitnych ekspertów w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej oraz radiologii, którzy czuwają nad najwyższą jakością programu.
Fundacja wybudowała i prowadzi w Polsce 2 Domy Ronalda McDonalda. W Krakowie, przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, Dom z dwudziestoma pokojami dla rodzin działa od października 2015 roku. Drugi, przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie, został oddany do użytku w czerwcu 2021 roku i jednocześnie może gościć dwadzieścia pięć rodzin. Domy wspierają rodziny hospitalizowanych dzieci bezpłatnie, zapewniając stałą bliskość rodziców i rodzeństwa z dzieckiem-pacjentem. Jak w każdym domu, oprócz komfortowych sypialni z łazienkami, jest tu duża wspólna kuchnia, jadalnia, miejsce spotkań, zieleń. Wspólne dbanie o Domy pozwala rodzinom odzyskać poczucie normalności. Krakowski Dom w ciągu ponad ośmiu lat swojej działalności przyjął 727 rodzin, niektóre z nich wielokrotnie, natomiast najdłuższy pobyt rodzinny w Domu
w Warszawie trwał 575 dni. Atmosfera Domów sprawia, że po kilku dniach wszyscy czują się domownikami.
Trwają obecnie prace nad budową trzeciego Domu Ronalda McDonalda przy Centrum Zdrowia Dziecka w warszawskim Międzylesiu.
Każdy może pomóc w utrzymaniu programów Fundacji, przekazując 1,5% podatku, darowiznę finansową i rzeczową lub dołączając do wolontariatu. Zapraszamy na naszą stronę www, oraz na nasze profile na LinkedInie, Facebooku, Instagramie i Youtubie. Wszystkie programy Fundacji pomagają bezpłatnie.