Darmowe “paliwo” z pompą ciepła
W przypadku tradycyjnych metod grzewczych nie obędzie się nigdy bez cyklicznych rachunków za paliwo stałe do ogrzewania. Węgiel kamienny, ekogroszek, gaz ziemny – to najczęściej stosowane paliwa, zapewniające w wyniku spalania ciepło grzewcze, trafiające finalnie do instalacji i ogrzewające budynek. Kosztów tych nie da się uniknąć, a ich ceny mogą zmieniać się w czasie, przy czym rzadko kiedy spadają – zwykle do czynienia mamy z podwyżkami. Taka sytuacja w ostatnim czasie obserwowana była na przykładzie gazu ziemnego, którego koszty wydobycia wzrosły do tego stopnia, że przedsiębiorstwa gazowe zmuszone były do podwyższenia cen usługi dostarczania gazu dla odbiorców detalicznych. Z tego powodu kieszenie użytkowników instalacji gazowych poważnie odczuły podwyżki. Nastąpiły wzrosty cen nawet o kilkadziesiąt procent, a budżety domowe w wielu gospodarstwach domowych musiały zostać przeorganizowane – wyższe ceny gazu to w wielu przypadkach, z powodu rosnącej inflacji, zaledwie wierzchołek rosnących coraz bardziej wydatków. Dlaczego pompy ciepła miałyby być pod tym względem atrakcyjniejsze? Pompy ciepła w Piasecznie dlatego są rozpatrywane jako alternatywa dla kotłów gazowych, ponieważ do zapewnienia energii grzewczej wykorzystują odnawialne źródła energii, które nie dość, że występują wokół każdego budynku, to jeszcze nie trzeba za te źródła płacić. OZE, z których korzystają pompy ciepła to powietrze z zewnątrz budynku, woda (np. ze studni głębinowej czy przydomowego stawu) albo grunt na posesji. Dzięki przemianom termodynamicznym wewnątrz modułu chłodniczego, pobrana z tych źródeł energia zostaje zamieniona na energię do ogrzewania. Wszystko to bez udziału przedsiębiorstwa gazowego, bez konieczności magazynowania węgla na zimę, bez opłat za paliwo.
Ekologiczne ogrzewanie i tania c.w.u.
Jako że OZE w postaci powietrza, wody lub gruntu nie podlegają spalaniu tak jak gaz ziemny czy węgiel, ponieważ odzysk energii grzewczej następuje w wyniku przemian termodynamicznych, to pompy ciepła uchodzą za jedne z najbardziej ekologicznych instalacji. Ponadto są też bezpieczniejsze dla zdrowia. Dlaczego? Kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe to potencjalne źródła czadu, czyli tlenku węgla, silnie trującego gazu, który bywa zupełnie niewyczuwalny podczas jego ulatniania się do pomieszczenia. Jako że czad jest lżejszy od powietrza, niezwykle łatwo się z nim miesza i rozprzestrzenia. Skutki mogą być jednak tragiczne – zatrucie czadem może doprowadzić do śmierci. Z tego właśnie powodu konieczne jest cykliczne sprawdzanie sprawności i szczelności instalacji. Oczywiście, coroczny przegląd instalacji pompy ciepła również jest ważny, jednak tak skrajne skutki jak zatrucie tlenkiem węgla czy pożar nie wchodzą w tym przypadku w ogóle w grę – źródło energii nie jest bowiem spalane.
Warto również wspomnieć, że niektóre pompy ciepła mogą produkować ciepłą wodę użytkową. Przygotowanie c.w.u. przez pompę ciepła może nawet o 30% obniżyć comiesięczne rachunki za ciepłą wodę! Aby miało to miejsce, dobrze jest wybrać najlepszej jakości pompy ciepła z zasobnikami c.w.u. Spory wybór jeśli chodzi o Piaseczno dostępny jest na stronie https://nowatermia.pl/pompy-ciepla-piaseczno/. Spora zasługa tak dużej wydajności pompy ciepła z zasobnikiem c.w.u. leży po stronie opatentowanej przez markę Thermia technologii Gorącego Gazu, która powoduje, że woda podgrzewa się jeszcze szybciej i powstaje jej jeszcze więcej, niż w przypadku innych pomp ciepła niewyposażonych we wspomnianą technologię.
Dofinansowanie na wymianę kotłów na pompy ciepła
Wiedzieć trzeba, że już od pewnego czasu trwa rządowy program Czyste Powietrze. Umożliwia on, po złożeniu odpowiedniego wniosku, otrzymanie dotacji na wymianę starych, nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na takie źródła ciepła, które spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa i są ekologiczne. Warunki te spełniają pompy ciepła. Wniosek o dofinansowanie złożyć może właściciel bądź współwłaściciel jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Można też uzyskać dofinansowanie w przypadku gdy nie jesteśmy właścicielami całego domu, lecz jedynie wyodrębnionego lokalu – warunkiem jest jednak odrębna księga wieczysta. A jest o co walczyć, bowiem dotacja może wynieść od 30 tys. zł do nawet 69 tys. zł[1] w zależności od konkretnego poziomu dofinansowania! Dodatkowo, z programem Czyste Powietrze łączona może być ulga termomodernizacyjna. Wówczas pozostałe koszty związane z wymianą starego kotła, które nie zostały objęte Programem, można – będąc podatnikiem – odpisać od podatku za dany rok podatkowy.
Dofinansowania i ulgi termomodernizacyjne – wszystko to ukłon w stronę tych, którzy cenią sobie ekologiczne rozwiązania grzewcze i zdecydują się na wymianę przestarzałych instalacji na nowe, zgodne z duchem ekologii. Bezkosztowe źródła energii i tania ciepła woda użytkowa to z kolei dobra wiadomość dla tych, którzy szukają konkretnych zalet z eksploatacji pompy ciepła.
[1] Stan prawny na dzień 15.02.2022
ARTYKUŁ SPONSOROWANY